Биолошка војна или бумеранг на природата

Теориите за светски заговор и за ковид-19 како оружје не стивнуваат Дали новиот коронавирус, всушност, е биолошко оружје? Или, пак, вирусот се создал со една...

Доброволци ја примија првата експериментална вакцина против ковид-19

Американските доктори денес ја дадоа првата доза од експерименталната вакцина за новиот коронавирус Ковид-19. Со вакцинирање на првите доброволци, научниците од истражувачкиот институт Кајзер...

Научници веруваат дека делта-сојот се самоуништил во Јапонија

Многумина научници мислат дека видот делта мутирал на ниво на сопствено уништување, откако овој сој магично исчезна од Јапонија. Јапонија беше на врвот на...

Четирите заеднички белези на оние што не ја преживеаа короната

Мешан научноистражувачки тим од кинески и американски експерти анализираше податоци од 85 лица што починале од ковид-19 во раната фаза на епидемијата во Вухан....

Ќе нема втор бран на коронавирусот, туку само „џебови“

Д-Р АНА ГЛИГИЌ, ВИРОЛОГОТ ШТО ИЗОЛИРА ЕДЕН ОД НАЈОПАСНИТЕ ВИРУСИ ВО СВЕТОТ Вирологот д-р Ана Глигиќ во своите истапи во јавноста дава посебен печат на...

Дали од крвната слика ќе зависи слободата на движењето?

Некои земји во светот најавуваат дека ќе издаваат посебни т.н. имунолошки пасоши за луѓето што се стекнале со имунитет по закрепнувањето од коронавирусот, а...

Како „Бионтек/Фајзер“ направија вакцина против делта-сојот за неколку недели

Компанијата „Бионтек“, која произведува вакцини против коронавирусот, со фармацевтскиот гигант „Фајзер“ успеа да развие вакцина против делта-сојот на коронавирусот за само неколку недели. Тие...

Вирусот во Европа е присутен подолго отколку што се мисли?

Само еден ден пред да се потврди првиот смртен случај од коронавирус надвор од Кина, на 2 февруари, беше објавена смртта на влијателниот музичар...

Што е стелт омикрон – битката на Хонгконг со заразата би можела да даде...

Подвидот на омикрон означен како БА.2, во Данска ја надмина првичната нишка наречена БА.1 за само неколку недели, од крајот на декември до средината...

Шведскиот корона-стоицизам почна да излегува од контрола

Во последната земја во Европа каде не е воведен карантин е нереално тивко, со што не може да се издејствува поинаква одлука. Но бројот...