Трамп нема коронавирус, тестот е негативен

Резултатите од тестирањето на американскиот претседател, Доналд Трамп, покажале дека тој нема коронавирус. Ова го соопшти неговиот лекар, Шон Конли. Тој беше подлежен на тестирање...

Трамп се тестирал за коронавирус, се чекаат резултатите

Американскиот претседател Доналд Трамп е тестиран за коронавирусот, а резултатите ќе бидат познати за еден до два дена. Трамп се ракуваше со голем број на...

Се зголемува бројот на заразени во Србија

Во Србија се потврдени уште пет случаи на инфекција на коронавирус, со што вкупниот број на заразени се искачи на 46 лица, објави вечерва...

Црна Гора е единствената земја во Европа во која нема коронавирус

Во Црна Гора сѐ уште нема ниту еден потврден случај на зараза со коронавирус. До денеска, во земјата биле тестирани 64 лица и нивните резултати...

Нагло порасна бројот на заболени со коронавирус во Словенија, потврден 181 случај

Вкупно 181 случај на заболени со коронавирус се потврдени попладнево во Словенија, што е за 40 повеќе од вчера. Податоците покажуваат дека 75 случаи има...

„Епл“ привремено ги затвора продавниците ширум светот поради коронавирусот

„Епл“ ќе ги затвори своите продажни места надвор од Кина на две недели и ќе продава само преку Интернет за да спречи ширење на...

Во Шпанија 1.500 нови случаи на коронавирус за 24 часа

Шпанските власти соопштија дека во земјата бројот на заразени од коронавирус се искачи на 5.753, од кои скоро 3.000 во Мадрид. Тоа значи дека за...

МНР формира координативно тело за помош на државјани кои се заглавени на граници и...

Министерството за надворешни работи формира координативно тело за помош и поддршка на македонските државјани кои се наоѓаат затекнати на граничните премини на други држави...

Пецела и Кутроне позитивни на коронавирусот

Фудбалскиот клуб Фиорентина потврди нови три случаи на заразени со коронавирусот. Вчера позитивен на вирусот бил младиот напаѓач Душан Влаховиќ, а претпладнево клубот потврдил...

Италија ги затвори и парковите и игралиштата

Во Италија денеска стапи на сила мерката за затворање на игралиштата и парковите. Здравствените власти се пожалија дека премногу луѓе се собираат на игралиштата за...