Италијанските доктори го излекуваа нулта пациентот, откриена успешната терапија

Италијанските доктори успеаа да го излекуваат првиот пациент заразен со коронавирус во оваа земја. Еден од докторите, Франческо Мојоли за весникот „Кориере дела Сера“,...

Кина испрати помош во Италија, пристигнаа лекари, маски и опрема за борба против коронавирусот

Авион со тим специјалисти, лекари, медицинска опрема и други резерви од Кина пристигна во Италија. Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека нивните медицински експерти...

Вибер воведе промени поради коронавирусот: Удвоен бројот на учесници во групите

Вибер од денес двојно го зголеми бројот на луѓе кои можат да остваруваат групни повици, поточно во еден групен повик истовремено можат да зборуваат 10...

Британскиот спорт не запира

Додека се нижат националните и интернационалните натпреварувања кои се откажани поради Ковид-19 вирусот, британскиот премиер Борис Џонсон инсистира дека нема медицинска потреба за забрана...

Коронавирусот во Италија и Јужна Кореја се појави во исто време, но бројот на...

Италија и Јужна Кореја отприлика во исто време се соочија со појавата на коронавирусот, но во тие земји ситуацијата денес е сосема различна. Засега...

Тројца лекари починаа од коронавирус во Италија

Во италијанската покраина Бергамо 50 лекари се заразени со коронавирус, а еден од нив починал, соопшти претседателот на Италијанската федерација на здравствени работници, Филипо...

Вработените во Европската комисија ќе работат од дома

Европската комисија (ЕК) донесе одлука повеќето вработени да работат од дома од понеделник, 16 март, поради коронавирусот, изјави за „Ројтерс“ лице кое работи во...

Канадскиот премиер Џастин Трудо во домашна изолација

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, одлучи да се самоизолира кога неговата сопруга Софи добила симптоми на грип. Таа е тестирана за коронавирус, а резултатите се...

Од коронавирус почина италијански лекар

Доктор Роберто Стела од Италија почина од коронавирус во болницата во Комо. Стела бил хоспитализиран поради респираторни проблеми, откако беше утврдено дека е позитивен на...

Курц за следната недела очекува 10.000 заразени во Австрија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела очекува бројот на заразени од коронавирус во Австрија да надмине 10.000. Говорејќи во Долниот дом...