„Кракен“ е најзаразниот сој на коронавирусот што се шири низ светот

Новиот сој на коронавирусот – XББ. 1.5, со голема брзина се шири низ светот, а според податоците на Светската здравствена организација, тоа е најзаразниот...

Порастот на бројот на ковид-случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката...

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) соопшти дека порастот на бројот на случаи...

Повеќе од милион луѓе во Кина би можеле да умрат од кoвид следната година,...

Ненадејното укинување на строгите ограничувања за коронавирус во Кина може да резултира со експлозија на новозаразени случаи и повеќе од милион смртни случаи во...

СЗО се надева дека ковид-19 и мајмунските сипаници нема да бидат глобални здравствени итни...

Светската здравствена организација се надева дека ковид-19 и мајмунските сипаници повеќе нема да бидат итни здравствени состојби во 2023 година, кога ќе завршат најопасните...

Збогум код на маршрута, се надевам дека никогаш повеќе нема да те видам: Кина...

Луѓето во Кина изразија задоволство од отстранувањето на апликацијата што државата ја користеше за да следи дали Кинезите отишле во области погодени од ковид-19....

Француската влада повика на вакцинација против коронавирусот

Француската влада денеска побара од граѓаните да примат дополнителни дози од вакцината против коронавирусот пред новогодишните празници и препорача носење маски во јавниот превоз. Бидејќи...

Пандемијата не е завршена, има услови за нови варијанти, предупреди СЗО

Светската здравствена организација се надеваше дека главната фаза на пандемијата на ковид е при крај, но тоа не се случи, изјави денеска шефот на...

Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори, предлага Европската комисија

Европската комисија денеска усвои ажурирана препорака за професионални болести, во која им препорачува на земјите-членки да се препознае ковид-19 како професионална болест во одредени...

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Кина вчера регистрираше 17.909 случаи со ковид-19, а од нив 1.661 со и 16.248 без симптоми, јавија дел од британските медиуми, повикувајќи се на...

Германскиот министер за здравство предупреди на опасност од зимски бран коронавирус

 Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах предупреди на опасноста од зголемување на случаите со ковид-19 во текот на зимата и ги критикуваше намерите на...