Фото: Принтскрин

Кина денеска првпат по речиси три години повторно ги отвори своите граници и ги укина мерките за карантин за меѓународните посетители, иако земјата се бори со порастот на бројот на заразени луѓе со коронавирус.

На меѓународните посетители сепак ќе им треба негативен ПЦР тест направен 48 часа пред патувањето.

Повторното отворање на земјата доаѓа на почетокот на првиот период на патување за време на Лунарната Нова година, при што се очекува да патуваат две милијарди луѓе, двојно повеќе од минатата година.

Во изминатите три години, Кина имаше една од најстрогите здравствени политики во светот, што резултираше со бројни ограничувања, чести барања за тестирање, а самата политика имаше значително влијание врз економијата на земјата.

Владата неодамна отстапи од таа политика по масовните протести низ целата земја, предизвикани од пожар во висококатница во регионот Ксинџијанг, при што загинаа 10 лица поради тогашните тековни ограничувања на движењето.