Примањето на новата вакцина не е „прошетка низ парк“, но би го сторил тоа...

Многумина се прашуваат како ќе изгледа примањето на новата вакцина против ковид-19, откако почна вакцинацијата во Велика Британија. Дали ќе биде како вакцината против...

Американски научници беа позитивни на тестовите, но не поради вирусот

Научниците кои работат со безопасен генетски материјал откриле дека нивното истражување може да ги контаминирало тестовите за коронавирус Во средината на јуни, Тимоти Ваниер, генетичар...

Хју Грант откри како го фатила паника при сознанието дека има ковид-19

Британскиот актер Хју Грант откри за својата борба со ковид-19, кога беше заразен заедно со неговата сопруга Ана Еберстејн уште на почетокот на пандемијата,...

Кај болните од ковид-19 пред температура се јавуваат други два симптома

Многумина од нас наидоа на контролни пунктови на работа или во здравствени установи што не можевме да ги поминеме без да ја измериме температурата...

Не постои подобро чувство од тоа да се биде дел од решението за ковид-19

Доктор Онјема Огбуагу е специјалист за инфективни болести и вирусолог од Нигерија, како и вонреден професор и директор на програмата за клинички испитувања за...

Волонтирав да бидам заморче за ковид-вакцината и сега се каам

Во мај, Томас Гоки стана волонтер и беше изложен на ковид-19 со надеж дека ќе помогне во патентирањето на потенцијална вакцина за вирусот. Тој...

Да знаев дека ќе бидам толку болен, ќе ја сфатев ситуацијата многу посериозно

Поминаа 182 дена откако 27-годишниот Чарли Расел се разболе од ковид-19 и тој сè уште не може да прави сé што правел порано, пишува...

После шест месеци уште има симптоми на коронавирус

Моник Џексон добила ковид-19 на почетокот на пандемијата, а речиси шест месеци подоцна нејзе сѐ уште не ѝ е добро. Таа водела дневник со...

Сведоштво на прилепчанка која го победи вирусот: Моето лекување беше едно од потешките

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација и било семејството кое ја охрабрувало да...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на...

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега...