„Алхемијата“ на Тајланд против коронавирусот е нејасна, но дава резултати

Може ли ниската стапка на инфекции од коронавирус да биде припишана на културата, генетиката и на носењето маски? Или е комбинација од сите три? Дали...

Идрис Елба зборуваше за психичката траума и последиците од коронавирусот

Актерот Идрис Елба изјавил дека коронавирусот го истрауматизирал и влијаел врз неговото психичко здравје, пренесува „Скај њуз“. Тој и неговата сопруга Сабрина Даура уште...

Благодарение на коронавирусот добив втора шанса за живот

Авганистанка која го уби сопругот беше ослободена поради пандемијата Во мај, три дена откако Форузан беше ослободена од затвор, таа излезе од куќата на нејзината...

„Ковид-забавата“ се претвори во грешка платена со живот

Триесетгодишен пациент почина откако посетил „корона-забава“ верувајќи дека вирусот е измама, соопштија здравствените власти од американската сојузна држава Тексас, објавува „Гардијан“. - Непосредно пред смртта,...

Патолозите пронашле згрутчување на крв во речиси секој орган кај починат од ковид-19

Аутопсијата на луѓето кои починале од коронавирус им помага на лекарите подобро да разберат како ковид-19 влијае на телото и организмот. Едно од најголемите...

Закрепнувањето од коронавирусот за многумина не е крај на маките

ЧУДНИТЕ СИМПТОМИ МОЖАТ ДА ОСТАНАТ И ПО ЗАКРЕПНУВАЊЕТО ОД КОВИД-19 Секој десетти заболен од коронавирус страда од замор, болки во мускулите и невролошки проблеми со...

Како да создадам вакцина против ковид-19 додека ги чувам децата?

Британскиот производител на лекови „АстраЗенека“ со години се подготвуваше за ситуација каква што е ковид-пандемијата. Но, компанијата се соочи со потешкотии на кои не...

Мојата пријателка не практикува социјално дистанцирање, па јас ќе се дистанцирам од неа

Голема е шансата дека секој од нас прекршил некоја од препораките и мерките за време на карантинот. Но, има и такви што ја третираат...

Американка три месеци боледува од ковид-19

Американка веќе 100 дена се бори со ковид-19. Првите симптоми ги почувствувала на 17 март, недолго откако нејзината 16-годишна ќерка се тестирала за вирусот...

Отсечени од светот и од сознанието за коронавирусот во виорот на војната

Стотици илјади луѓе заробени во близина на воените судири на крајниот запад на Мјанмар, веројатно уште не знаат за постоењето на ковид-19 што се...