Коронавирусот ги насочи лекарите и пациентите кон телемедицината

Виртуелните консултации стануваат начин за безбедно лекување на пациентите додека се шири коронавирусот. Еден пациент неодамна патувал и на кратко се задржал во Токио. Имал...

Лекарите во Вухан ги симнаа маските

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирус, во кинеската провинција Хубеј, се затворени во вторникот. Тоа значеше и затворање на...

Повеќе луѓе ќе банкротираат од коронавирусот отколку што ќе умрат

Човечкото страдање предизвикано од ширењето на коронавирусот, наспроти здравствените проблеми се одразува и на поинаков начин, кога луѓето ги губат своите домови и не...

Шегувањето на Гобер со коронавирусот доведе до прекин на НБА-сезоната?

Водечките луѓе на НБА-лигата ја прекинаа сезоната на неодредено време, откако беше објавено дека кошаркарот на Јута џез Руди Гобер е позитивен на коронавирусот. Тој...

Том Хенкс и Рита Вилсон дијагностицирани со коронавирус

Актерот Том Хенкс соопшти дека тој и неговата сопруга, актерката Рита Вилсон, биле дијагностицирани со коронавирус, пренесува Си-ен-ен. Во изјавата објавена на Инстаграм, Хенкс вели...