Нов Зеланд го „елиминира“ коронавирусот, но уште не слави

За само неколку недели, Нов Зеланд речиси го искорени коронавирусот. Иако е рано за прослава, во Нов Зеланд има само еден позитивен случај од...

„Епл“ и „Гугл“ лансираат заедничка алатка за следење на заразата

Инженерските тимови на „Епл“ и „Гугл“ се здружија за да создадат децентрализирана алатка за пронаоѓање контакти што ќе им помогне на поединците да утврдат...

Ѕвездите донираат во борбата против коронавирусот

Позната актерка Џесика Алба донирала три милиони пелени и производи за бебиња на семејства на кои им се потребни, а поп-ѕвездата Ријана донираше пет...

Џејми Оливер ќе „готви“ за луѓето во изолација и карантин

Популарниот готвач се враќа на телевизиските екрани со нова емисија наменета за луѓето во изолација и карантин. Тој најави нова емисија наречена „Гответе и...

Милијардерот Бренсон посегна во џебот да ги спаси вработените, но не го стивна гневот

Милијардерот Ричард Бренсон со цел да ја заштити иднината на своите 70.000 вработени, објави дека подготвил пакет за спасување вреден 250 милиони долари, пренесува...

Разрешениот капетан чие писмо ја подели Америка има коронавирус

Капетанот во американската морнарица, кој со остро писмо чија содржина дојде и до јавноста, предупредуваше за здравјето на неговиот екипаж, по ширењето на коронавирусот...

Мексиканскиот претседател ги повика наркокартелите да не делат помош

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор ги повика наркокартелите повеќе да не делат пакети со помош на населението за време на кризата поради пандемијата...

Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Коронавирусот покажа колку безначајни станаа славните

Без премиери на црвениот килим или церемонии за доделување награди, единствените ѕвезди кои секоја вечер добиваат аплауз се медицинските работници додека луѓето се потпираат...

Mирис на риба, на сулфур, халуцинации, промени во слухот…

Луѓето што страдаат од долгорочен ковид-19 сѐ повеќе пријавуваат необични симптоми Необичната појава, позната како паросмија, може да влијае на младите луѓе и на здравствените...