Апел за Македонија од Милано: Ве молам научете од грешките, заштитете ги вашите најблиски

Македонката Лела Садикарио која живее во Милано упати апел на Фејсбук со цел да ги информира пријателите за условите во Италија која е во...

Одлуката Арчи да остане во Канада не е од зла намера

Меган Маркл и принцот Хари се вратија во Велика Британија на проштална турнеја, а многумина им замерија што синот Арчи го оставиле во Канада,...

Докторка го сподели сопственото искуство: Какви се ефектите од заболувањето?

Какво е чувството да имате коронавирус? Откако Клер Герада, 60-годишна докторка по општа медицина од Велика Британија била позитивна на ковид-19, таа го споделила...

„Епл“ и „Гугл“ лансираат заедничка алатка за следење на заразата

Инженерските тимови на „Епл“ и „Гугл“ се здружија за да создадат децентрализирана алатка за пронаоѓање контакти што ќе им помогне на поединците да утврдат...

Првиот случај на коронавирус во Болоња сега има делта-сој

Првото лице кај кое коронавирусот беше идентификуван минатата година во Болоња, сега е повторно инфицирано со делта варијантата на вирусот, пишува весникот „Ил Фато...

Никој не сака да тажи и плаче на оддалеченост од два метри

Една по една, земјите ширум светот излегуваат од карантинот кој настана поради ширењето на коронавирусот, некои побрзо од другите. За време на изолацијата, многумина...

Социјалното дистанцирање во САД би можело да трае до 2022 година

Социјалното дистанцирање во Америка би можело да трае до 2022 година, тврдат научниците од универзитетот Харвард. Тие веруваат дека карантинот ќе треба делумно да продолжи,...

Америка има проблем со противниците на заштитните маски

Заштитата за лице е моќна алатка, но здравствените власти не можат едноставно да ги игнорираат причините поради кои некои луѓе одбиваат да ја носат Поранешниот...

Луѓето без сертификат, како што сум јас, веќе не сме дел од општеството

„Си-ен-ен“ разговараше со еден од водечките европски антиваксери Пред избивањето на ковид-19, Николас Римолди никогаш не присуствувал на протест, но во текот на пандемијата, во...

Две држави, два различни пристапа против вирусот: Кој е во право?

Хонгконг и Јапонија имаат различен пристап кога станува збор за справувањето со пандемијата на коронавирусот. Но, која земја има подобар пристап, се прашува Си-ен-ен. При...