Коронавирусот ги насочи лекарите и пациентите кон телемедицината

Виртуелните консултации стануваат начин за безбедно лекување на пациентите додека се шири коронавирусот. Еден пациент неодамна патувал и на кратко се задржал во Токио. Имал...

Принцезата Софија од Шведска се вклучи во борбата против ковид-19

Принцезата Софија од Шведска минатата недела започна да волонтира во болницата во Стокхолм, каде е и почесен член, среде пандемијата на коронавирус, пренесуваат светските...

Пандемијата предизвика бум во продажбата на велосипеди во Австралија

Австралиските продавачи на велосипеди се борат да одговорат на зголемената побарувачка и продажба, откако ограничувањата за движење поради коронавирус стапија во сила минатиот месец,...

Немојте да бидете изненадени кога ќе фатите омикрон

„Атлантик“ ги пренесува искуствата на Американците со новиот сој на ковид-19 Мојата зараза почна со гребење на грлото на само неколку дена пред Денот на...

Научници направија значителен чекор следејќи како имунолошкиот систем се бори против вирусот

Научниците во Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „ковид-19“, пренесува Би-би-си. Нивното истражување, објавено денес во списанието „Нејчр Медисин“,...

Вухан постепено оживува

Во Вухан, градот каде што изби пандемијата на коронавирус, продавниците повторно се отворени, но купувачи скоро и да нема, откако кинеската влада ги укина...

„Ковид-забавата“ се претвори во грешка платена со живот

Триесетгодишен пациент почина откако посетил „корона-забава“ верувајќи дека вирусот е измама, соопштија здравствените власти од американската сојузна држава Тексас, објавува „Гардијан“. - Непосредно пред смртта,...

Чудно е кога станувате опасност за другите

Бетина Судер која беше третиот забележан случај на ковид-19 во швајцарски Цирих закрепна од заболувањето, пренесува „Свис инфо. - Тоа беше чудно чувство затоа што...

Коронавирусот покажа колку безначајни станаа славните

Без премиери на црвениот килим или церемонии за доделување награди, единствените ѕвезди кои секоја вечер добиваат аплауз се медицинските работници додека луѓето се потпираат...

Шведска не отстапува од „опуштениот карантин“ наспроти порастот на смртни случаи

Откако Шведска беше критикувана поради нејзината стратегија за борба против ковид-19 од страна на земјите-членки на Европската Унија, владата на Шведска се придржува до...