Луѓето што со години се подготвуваа за апокалипса ги дочекаа своите пет минути

Бидејќи бројот случаи на коронавирус во светот продолжува да расте, луѓето почнуваат да трупаат резерви со храна, лекови и други битни намирници. Додека стравот...

Вилнус ќе се претвори во голем ресторан на отворено

Градските власти на литванскиот главен град Вилнус, за да се овозможи социјално дистанцирање, ги отвораат јавните места и им даваат ваучери во вкупна вредност...

Сезонскиот грип би можел да ја реши мистеријата за страдањето на Италија

Италија се соочува со недоумица околу пандемијата, прашувајќи се како држава со 60 милиони жители има повеќе смртни случаи од која било друга земја,...

Тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивен на коронавирус

Надиа – четиригодишна женка тигар од зоолошката градина во Њујорк е позитивна на коронавирусот. Ова е првиот потврден случај на заразено животно со ковид-19...

Лажните вести за коронавирусот му го уништиле животот на таксист од Нигерија

Лажните вести за коронавирусот објавени на социјалните мрежи со негова слика, го довеле Јуде Инуенобе до состојба во која размислувал да си го одземе...

Разгневените италијански градоначалници лично се пресметуваат со прекршителите на карантин

Авторка: Анџела Џуфрида Гардијан Компилација од видео-снимки на кои се забележуваат градоначалниците како остро ги прекоруваат луѓето кои ги прекршиле правилата за карантин од ковид-19 наиде...

Британија се соочува со едногодишна самоизолација

Велика Британија би можела да се соочи со една година на мерки за социјална изолација за да се овозможи на Националниот сервис за здравје...

„Епл“ и „Гугл“ лансираат заедничка алатка за следење на заразата

Инженерските тимови на „Епл“ и „Гугл“ се здружија за да создадат децентрализирана алатка за пронаоѓање контакти што ќе им помогне на поединците да утврдат...

Ракетниот човек се враќа на планетата измачена од заразата

Не беше познато за ковид-19 кога командирот на Интернационалната вселенска станица ја напушти Земјата Кога рускиот астронаут Олег Скрипочка последен пат стапна на Земјата, во...

Макрон покажа поинакво лице додека се подготвува за излез од „војната“

Емануел Макрон ја подготвува Франција за излез од карантинот кон средината на мај по неколкумесечна борба против коронавирусот, пишува „Политико“. Францускиот претседател најави продолжување...