Моќниците од „алијансата на нојот“ остануваат „имуни“ на заканата од коронавирусот

Додека остатокот од светот презема драстични мерки за да го спречи ширењето на пандемијата, четворица моќници стојат настрана, постојано негирајќи ја заканата од коронавирусот,...

Сингапур им забрани на наставниците да користат Зум по забележаните инциденти

Сингапур им ја забрани на наставниците употребата на алатката за видеоконференција Зум, по инцидентите во првата недела од воведувањето карантин, кога училиштата почнаа со...

Вакцините против ковид-19 на повидок, но не се тоа што мислите

Автори: Греам Вуд и Дејвид А. Шпигел, професор по хемија и фармакологија на универзитетот Јејл Атлантик Сите нови лекови што се развиваат траат долго, но некои...

Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Тајван го извезува успешниот рецепт против коронавирусот

Покрај тоа што е исклучен од СЗО, Тајван во голема мера успеа да го спречи ширењето на коронавирусот. Иако се соочува со втор бран...

Која е тајната на португалското чудо за справување со ковид-19?

Постојат повеќе различни теории зошто коронавирусот предизвика помалку страдање во Португалија отколку во соседната Шпанија. Најтешко беше да се побие следното тврдење „ние ја...

Лажни вести за коронавирусот што се шират низ Италија

Додека  Италија се справува со коронавирусот, на социјалните мрежи се шират и дезинформации за тоа како да се реагира на вирусот. Ова се дел од...

Ја доби дијагнозата за ковид-19, а потоа и сметката од 35 илјади долари

Кога Дани Аскини од Бостон, САД, почнала оддеднаш да чувствува болка во градите, недостаток на здив и мигрена, се јавила на онкологот кој ја...

Што се крие зад збунувачкиот успех на Јапонија против ковид-19?

Откако беше потврден првиот случај во Јапонија на средината на јануари, здравствените служби ја уверуваа јавноста дека реагирале брзо за да спречат ширењето на...

Волонтирав да бидам заморче за ковид-вакцината и сега се каам

Во мај, Томас Гоки стана волонтер и беше изложен на ковид-19 со надеж дека ќе помогне во патентирањето на потенцијална вакцина за вирусот. Тој...