Станав заморче во надеж дека ќе придонесам за пронаоѓање на вакцина против ковид-19

Универзитетот „Оксфорд“ и Империјалниот колеџ од Лондон се во трка да пронајдат вакцина за ковид-19. Првите тестирања на луѓе во Европа започнаа на 23...

Ако ја докажат својата љубов данската граница нема да ги разделува

Данска конечно им овозможи на оние кои имаат партнер преку граница да се видат со своите сакани, но само ако можат да докажат дека...

Раздорот во САД достигнува критична точка: На некои луѓе едноставно не им е грижа

Граѓаните на САД се справуваат со новиот коронавирус на различни начини. Некои се самоизолираат, додека други немаат ниту тронка совест и грижа за своите...

Несовесните Италијанци ги користат домашните миленици за да излезат од карантин?

Дел од Италијанците ги користат домашните миленичиња како изговор за да излезат од карантин, макар накратко, што ги разгневи политичарите како што е Масимилијано...

Најпогодениот град во Италија покажува како ковид-19 влијае врз болниците

Персоналот во италијанските болници забрзано ги носи заболените приклучени на мобилни респиратори, со што ситуацијата постојано е тензична, наведува „Скајњуз“.   Медицинските лица брзаат низ одделенијата...

Германија ги повикува докторите-мигранти да помогнат во борбата со коронавирусот

Земјата има 14.000 сириски доктори-бегалци кои чекаат да им бидат одобрени нивните лиценци. Здравствените власти на Германија апелираат до медицински квалификуваните мигранти да им...

Сведочење на српските епидемиолози: Доаѓаат со благи симптоми, а за половина час завршуваат на...

Во белградските болници секој ден трае борбата за спас на пациентите коишто се заразени со коронавирусот. Според тамошните лекари, епидемијата е многу полоша сега...

Коронавирусот не би му го посакал ниту на најлошиот непријател

Непушачот и противник на користење на алкохол и дрога, 38-годишниот кондициски тренер Фаусто Русо никогаш не верувал дека ќе се зарази со коронавирус. Но...

Ирански пронајдок може да го забележи вирусот на далечина од 100 метри?

Иранската Револуционерна гарда тврди дека создала уред што може да го открие присуството на коронавирус на растојание од 100 метри, пишува Патрик Винтур, дипломатскиот...

Тој ја превезе до болница, a таа му пренесе коронавирус

Жената го запре таксито и кажа дека сака да оди во болница. Возилото заглави во сообраќајниот метеж бидејќи тоа е честа појава во тајландски...