Две држави, два различни пристапа против вирусот: Кој е во право?

Хонгконг и Јапонија имаат различен пристап кога станува збор за справувањето со пандемијата на коронавирусот. Но, која земја има подобар пристап, се прашува Си-ен-ен. При...

Виетнам може да дели лекции за справување со заразата

Пристапот на Виетнам во борбата против коронавирусот доби пофалби од Светската здравствена организација, со што азиската држава во која досега нема смртни случаи, покрај...

Ако сте млади – следете ги препораките, ако сте возрасни – внимавајте

Коронавирусот предизвика смрт на 4.300 лица во светот, а повеќе од 66 илјади луѓе што беа заболени - оздравеа. Јакоб Таге Рамлинг, Нил Монро,...

Сонот за вакцина против коронавирус

Ако добиеме вакцина против коронавирус, светот веднаш ќе стане побезбеден и поспокоен. Токму тоа е целта на вакцините Автор: Д-р Пери Клас Њујорк тајмс Сонувам за денот...

Ако постои славна личност за пример во овој момент, тоа е Том Хенкс

Авторка: Стефани Закарек Тајм Човекот е најголем непријател на себе, особено за време на пандемија. Ракувањето строго забрането, а возењето во јавен превоз е смртна пресуда...

Mирис на риба, на сулфур, халуцинации, промени во слухот…

Луѓето што страдаат од долгорочен ковид-19 сѐ повеќе пријавуваат необични симптоми Необичната појава, позната како паросмија, може да влијае на младите луѓе и на здравствените...

Докторка го сподели сопственото искуство: Какви се ефектите од заболувањето?

Какво е чувството да имате коронавирус? Откако Клер Герада, 60-годишна докторка по општа медицина од Велика Британија била позитивна на ковид-19, таа го споделила...

Супербогатите се кријат во бункери во екот на епидемијата

Самоизолацијата за дел од најбогатите луѓе во светот значи тестови во странство за ковид-19, лични доктори и подземни скривници Автор: Руперт Нијт Гардијан Како и стотици илјадници луѓе...

Избегав од карантинот во Европа за ја најдам Америка во хаос

Автор: Кенет Росен Њузвик Во едно кафуле во северна Италија, двајца газди дискутираа за новиот вирус, за мерките и за загриженоста меѓу граѓаните додека го чекаа...

Приказна за два карантина – споредба меѓу самоизолацијата во Пекинг и во Вашингтон

Бев во карантин во Пекинг и во Вашингтон за време на пандемијата. Искуствата и не се толку различни како што би помислиле Во овие несигурни...