Сезонскиот грип би можел да ја реши мистеријата за страдањето на Италија

Италија се соочува со недоумица околу пандемијата, прашувајќи се како држава со 60 милиони жители има повеќе смртни случаи од која било друга земја,...

Шпионите на Мосад – не толку тајното оружје на Израел против коронавирусот

Израелската разузнавачка агенција одигра голема улога во набавката на медицинска опрема и информации потребни за справување со пандемијата Автор: Ронан Бергман Њујорк тајмс  Кога израелскиот министер за...

Кај болните од ковид-19 пред температура се јавуваат други два симптома

Многумина од нас наидоа на контролни пунктови на работа или во здравствени установи што не можевме да ги поминеме без да ја измериме температурата...

По животот поминат во борба против ебола и ХИВ, ковид-19 го стигна белгискиот виролог

Белгискиот виролог Питер Пиот, кој работи како директор на лондонската Школа за хигиена и тропска медицина, беше позитивен на ковид-19 во средината на март....

Шведска не отстапува од „опуштениот карантин“ наспроти порастот на смртни случаи

Откако Шведска беше критикувана поради нејзината стратегија за борба против ковид-19 од страна на земјите-членки на Европската Унија, владата на Шведска се придржува до...

После шест месеци уште има симптоми на коронавирус

Моник Џексон добила ковид-19 на почетокот на пандемијата, а речиси шест месеци подоцна нејзе сѐ уште не ѝ е добро. Таа водела дневник со...

Расте загриженоста за кралицата додека се истражува како се заразил принцот Чарлс

Кралското семејство ги презема сите неоходни мерки за заштита од коронавирусот особено по сознанието дека принцот Чарлс е заразен, пишуваат британските медиуми. Сите членови...

Кој ја рашири теоријата на заговор „корона-5Г“?

Знам што мислите. Како 5Г стигна од делумно корисна нова технологија до луд интернет-заговор? Зошто британските столбови за мобилна телефонија се вандализирани од луѓе...

Светски познатиот готвач со потекло од Тетовско со ново мени ѝ се спротивстави на...

Елитниот ресторан „Нома“ во Копенхаген, Данска, кој е четирикратен добитник на наградата „Најдобар ресторан на светот“, денес повторно е отворен како бар за вино...

Каква порака испраќаат војводата и војвотката од Кембриџ без маска и ракавици?

Сите се прашуваат каква порака сакаат да испратат војвотката и војводата од Кембриџ кои не носеле маски и ракавици при посетата на информативен центар...