Лекар од Тексас се самоизолирал во куќичка на дрво

Лекарот Џејсон Барнс од Тексас избрал необично место за да се изолира, бидејќи лекува пациенти со коронавирус, објавува „Асошиејтед прес“.  Барнс направил куќичка на дрво...

Пандемијата убива двапати – во изолација и без збогување

Во Италија, збогувањето од починатите од коронавирус е забрането поради можното пренесување на заразата. Погребите се забранети поради превенција од ширењето на коронавирус. Иако...

Јапонија ја прошири забраната за влез во земјата

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека на уште 14 земји ќе им биде забранет влез во Јапонија, како дел од зајакнување на граничните контроли...

Научници направија значителен чекор следејќи како имунолошкиот систем се бори против вирусот

Научниците во Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „ковид-19“, пренесува Би-би-си. Нивното истражување, објавено денес во списанието „Нејчр Медисин“,...

Не постои подобро чувство од тоа да се биде дел од решението за ковид-19

Доктор Онјема Огбуагу е специјалист за инфективни болести и вирусолог од Нигерија, како и вонреден професор и директор на програмата за клинички испитувања за...