Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Одејќи во „лов“ на вирусот со факс-машини

Технолошкиот систем на американското јавно здравство, од Центрите за контрола на заразни болести до локалните агенции зависат од технологија што се користеше на преодот...

Одлуката Арчи да остане во Канада не е од зла намера

Меган Маркл и принцот Хари се вратија во Велика Британија на проштална турнеја, а многумина им замерија што синот Арчи го оставиле во Канада,...

Домот како работно место наспроти работното место како дом

Мини-истражување за искуствата од работењето во пандемија „Нова Македонија“ направи една мини-анкета меѓу граѓаните токму на прашањето како се справиле со работата од дома и...

Лукашенко: Во Белорусија никој нема да умре од коронавирус

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, синоќа изјави дека никој нема да умре од коронавирус во таа земја и уште еднаш ја отфрли потребата за...

Хари и Меган се вклучија во борбата против коронавирусот

Ова се несигурни времиња. Сега како никогаш порано сме потребни едни на други. Си требаме за вистина, поддршка и за да не се чуствуваме...

Пекинг ја промовира традиционалната медицина како решение за коронавирусот

Жионг Кингжен, инженер за беспилотни летала од Вухан, во февруари поминал повеќе од две недели во импровизирана болница каде се лекувал од коронавирус. Секое утро...

Тој ја превезе до болница, a таа му пренесе коронавирус

Жената го запре таксито и кажа дека сака да оди во болница. Возилото заглави во сообраќајниот метеж бидејќи тоа е честа појава во тајландски...

Станав заморче во надеж дека ќе придонесам за пронаоѓање на вакцина против ковид-19

Универзитетот „Оксфорд“ и Империјалниот колеџ од Лондон се во трка да пронајдат вакцина за ковид-19. Првите тестирања на луѓе во Европа започнаа на 23...

Том Хенкс пуштен од карантин, неговата сопруга останува хоспитализирана

Актерот Том Хенкс е пуштен од австралиската болница каде што беше во изолација откако минатата недела тестот покажа дека е позитивен на коронавирус, но...