Криминалци останете дома

Полициската станица од градот Пујалуп во сојузната амариканска држава Вашингтон ги изненади корисниците на социјалните мрежи откако на својата фејсбук-страница постави објава во која...

Научници направија значителен чекор следејќи како имунолошкиот систем се бори против вирусот

Научниците во Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „ковид-19“, пренесува Би-би-си. Нивното истражување, објавено денес во списанието „Нејчр Медисин“,...

Илон Маск почнува да го сфаќа сериозно „смешниот вирус“

Илон Маск им соопшти на вработените во Тесла дека не мора да доаѓаат на работа ако се болни или загрижени за вирусот Автор: Марк Матушек Бизнис...

Раздорот во САД достигнува критична точка: На некои луѓе едноставно не им е грижа

Граѓаните на САД се справуваат со новиот коронавирус на различни начини. Некои се самоизолираат, додека други немаат ниту тронка совест и грижа за своите...

Сонот за вакцина против коронавирус

Ако добиеме вакцина против коронавирус, светот веднаш ќе стане побезбеден и поспокоен. Токму тоа е целта на вакцините Автор: Д-р Пери Клас Њујорк тајмс Сонувам за денот...

Црквите изнаоѓаат креативни начини да ја шират пораката и во карантин

Италијанските свештеници согледаа дека социјалните мрежи можат да бидат „инструмент за молитва“, но другите држави не го следат нивниот пример Свештеникот од венециското одморалиште Бибионе,...

Масовното надгледување вклучено во борбата со прикриениот непријател

Израел во име на јавното здравје и ограничување на ширењето на коронавирусот почна со ускратување на граѓанските слободи на неговите граѓани, тврди „Форин полиси“....

Однесувајте се како веќе да имате коронавирус

Две третини од случаите на ковид-19 би можеле да потекнуваат од луѓе чија инфекција се уште не е детектирана, се наведува во новото истражување...

Том Хенкс пуштен од карантин, неговата сопруга останува хоспитализирана

Актерот Том Хенкс е пуштен од австралиската болница каде што беше во изолација откако минатата недела тестот покажа дека е позитивен на коронавирус, но...

Европските доктори ги повторуваат грешките од Вухан

Како што се зголемува бројот на заразени од коронавирус во Европа, кинески Вухан каде што изби заразата, гледа загрижувачки знаци за повторување на сличните...