Пекинг ја промовира традиционалната медицина како решение за коронавирусот

Жионг Кингжен, инженер за беспилотни летала од Вухан, во февруари поминал повеќе од две недели во импровизирана болница каде се лекувал од коронавирус. Секое утро...

Ако постои славна личност за пример во овој момент, тоа е Том Хенкс

Авторка: Стефани Закарек Тајм Човекот е најголем непријател на себе, особено за време на пандемија. Ракувањето строго забрането, а возењето во јавен превоз е смртна пресуда...

Одлуката Арчи да остане во Канада не е од зла намера

Меган Маркл и принцот Хари се вратија во Велика Британија на проштална турнеја, а многумина им замерија што синот Арчи го оставиле во Канада,...

Ако сте млади – следете ги препораките, ако сте возрасни – внимавајте

Коронавирусот предизвика смрт на 4.300 лица во светот, а повеќе од 66 илјади луѓе што беа заболени - оздравеа. Јакоб Таге Рамлинг, Нил Монро,...

Богатите не жалат пари итајќи да ја победат забраната на Трамп

Како да се вметнат на листата на приватните летови пред забраната за патување од Европа кон САД што стапува во сила денес на полноќ,...

Порака на небото над Сиднеј: Измијте ги рацете

Во пресрет на пандемијата на коронавирусот, на небото над Сиднеј, Австралија, се појави порака која ги охрабрува луѓето да ги мијат рацете.    На небото можеше...

Медицинска сестра од Италија: Во оваа војна не можеме да се бориме со традиционално...

Медицинскиот персонал во Италија опишува огромен притисок, налик на оној од воени услови, во борбата за лечење на пациентите, пренесува „Гардијан“. Медицинска сестра од...

Премиер-лигата свика итен состанок по откриената зараза во лондонските клубови

Тренерот на фудбалерите на Арсенал Микел Артета и фудбалерот на Челси Калум Хадсон-Одои се заразени со коронавирусот. Фудбалскиот клуб Арсенал објави соопштение во кое се...

Супербогатите се кријат во бункери во екот на епидемијата

Самоизолацијата за дел од најбогатите луѓе во светот значи тестови во странство за ковид-19, лични доктори и подземни скривници Автор: Руперт Нијт Гардијан Како и стотици илјадници луѓе...

Апел за Македонија од Милано: Ве молам научете од грешките, заштитете ги вашите најблиски

Македонката Лела Садикарио која живее во Милано упати апел на Фејсбук со цел да ги информира пријателите за условите во Италија која е во...