Експерименталниот концерт во Шпанија прогласен за успешен

Научниците во Шпанија не најдоа докази за зголемено ширење на заразата меѓу луѓето што учествуваа на голем експериментален концерт минатиот месец. Шест лица се заразиле...

Бремените жени и бебињата имаат поголем ризик од развој на компликации

Бремените жени заразени со ковид-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што беше претходно познато, покажува најнова студија на...

Израел живее во меур со експериментот со „зелената карта“

Како што почна музиката се прошири бран на возбуда низ публиката. Јас дојдов на стадионот „Блумфилд“ во Тел Авив на концерт на израелскиот пејач...

Со симнувањето на маските се врати и стравот

Голем број вработени во малите маркети и синџирите за брза храна се чувствуваат небезбедно и стравуваат од ширењето на нова варијанта на ковид-19, откако...

Која вакцина произведува најмногу антитела?

Дали некои вакцини се поефикасни од другите? Што покажаа досегашните студии? Марија Гњатовиќ, соработник за истражување во белградскиот Институт за примена на нуклеарна енергија...

Имунитетот по прележан коронавирус трае најмалку 9 месеци

Сè уште не знаеме колку трае имунитетот по вакцинирањето против ковид-19, но сигурно знаеме дека оние кои биле заразени се заштитени, имуни меѓу девет...

Британскиот вид коронавирус има поразлични симптоми

Симптомите на заразниот „британски“ вид коронавирус се нешто поразлични од претходно доминантната варијанта, покажува студија на британското Национално биро за статистика. Губењето на мирис и...

Истражување: Вакцината „спутник В“ е 91,6 процент ефикасна против коронавирусот

Руската вакцина „спутник В“ е 91,6 процент ефикасна против симптоматскиот Ковид-19, сугерираат прелиминарните резултати од испитувањето. Прелиминарните откритија се засноваат на анализа на податоци на...

Околу осум месеци трае имунитетот после прележан ковид-19

Резултатите од новата студија пристигнаа, со што конечно е откриено колку долго трае имунитетот по инфекцијата со ковид-19. Студија објавена во списанието „Сајанс“ откри...

Mирис на риба, на сулфур, халуцинации, промени во слухот…

Луѓето што страдаат од долгорочен ковид-19 сѐ повеќе пријавуваат необични симптоми Необичната појава, позната како паросмија, може да влијае на младите луѓе и на здравствените...