Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25805)

Сезонава плејоф-тест на домашниот терен

Домашните тимови владеат откако почна модерниот систем на плејоф во Евролигата пред речиси две децении. Во текот на следните три недели ќе дознаеме дали...

Ново издание на програмата за млади уметници „Совршениот уметник“

Започна новото издание на дискурзивно-едукативната програма за млади уметници „Совршениот уметник“, која се одржува во рамките на одбележувањето на 20-годишнината од формирањето на наградата...

„Лин рекордс“ го објави најновиот албум на Симон Трпчески

На албумот се наоѓаат огнениот квартет за пијано на Брамс бр. 3 во Це-мол, фантастичниот нов аранжман на прекрасното „Дивертименто“ на Конесон и триумфалниот...

Три раси на кучиња што се отпорни на многу болести

Животни Како и кај луѓето, здравјето на кучињата зависи од различни фактори, како генетика, исхрана, начин на живот... Меѓутоа, постојат раси што се познати по...

„Танц-фест“ продолжува неделава со четири кореографски остварувања

Во текот на оваа недела продолжува програмата на „Танц-фест“ со четири кореографски остварувања. Во циклусот современи кореографи, вечерва, во 20 часот, на сцената на...

Проект за младите и потенцијалите на модерната технологија

МКЦ-Скопје на 24 и 25 април е домаќин на завршниот настан во рамките на „Биг тајм тејковер Еразмус“. Гости се партнерите од Италија, Велика...

„Хјундаи“ започна да развива лунарен ровер за истражување

„Хјундаи мотор груп“ работи на важен проект, а тоа е ровер наменет за употреба на Месечината. ХМГ објави дека го започна развојот на лунарниот...

Метанот не ја загрева Земјата толку многу како што...

Најновите откритија на научниците покажаа дека гасот метан можеби не ја загрева Земјата толку многу како што се мислеше Метанот е моќен гас, кој апсорбира...

Нов вид отровна медуза е откриена во водите на Хонгконг

Научниците од Универзитетот во Хонгконг објавија дека откриле нов вид медуза во градскиот природен резерват Маи По, што е прво откритие на отровен вид...

Рајчица – скриената убавина на Македонија

Според едно предание, предците на денешното месно население најпрвин живееле во некогашното мало село Пекларици, сместено на левиот брег на Радика, на место каде...