Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25805)

Нов мегапарк во Чаир

Нов мегапарк, на површина од 30 илјади квадратни метри, ќе никне во општината Чаир. Паркот ќе се протега на просторот на улицата Македонско-косовска бригада,...

Контрола на бучавата во Центар, најавени и казни

По поплаки од жителите, продолжуваат контролите за мерење на бучавата и гласната музика во рестораните, кафе-баровите и кафеаните на територијата на општината Центар. - Завчеравечер,...

Завршува ли еден од најдолгите воени конфликти

Азербејџан и Ерменија пред потпишување мировен договор Дали конечно завршува еден од најдолгите конфликти на далечните падини на запуштениот дел на Европа?! Дали Азербејџан и...

Подигнати бришачи – прво предупредување, следува изгребан автомобил или дупнати...

Во периодот 1.1.2023 до 31.3.2023 година се регистрирани 189 кривични дела оштетување туѓи предмети по членот 243 став 1 од Кривичниот законик каде што...

Ноќниот живот на европарламентарците

Дипломатите од Европа по напорната работа Интересна репортажа објави деновиве бриселскиот медиум „Политико“. Таа е плод на новинарска опсервација на „другата страна на медалот“ од...

Да се зграпчи шансата за домашното оризопроизводство

Недостигот од резерви на ориз е резултат на тековната војна во Украина, како и на лошите временски услови во економиите што произведуваат ориз (Кина...

Четири милиони луѓе аплицираа на лотаријата за билети за ЛОИ

Билетите ќе бидат достапни во пет ценовни категории. За да ја гледаат церемонијата на отворање, гледачите ќе платат од 90 до 2.700 евра (најскапиот...

Продолжува неизвесноста во еден од повозбудливите мечеви за титулата светски првак

ШАХ - ПО ДЕВЕТ ПАРТИИ Непомнијашчи славеше во три партии, остварувајќи играчки перформанс од 2.831, а Лирен во две, со перформанс од 2.752 рејтинг-поени. Во...

Пораз, реми и победа на македонската репрезентација

По три кола, Македонија е на деветтото место, со три бода (5,5 поединечни поени по табли) ШАХ - ПО ТРИ КОЛА НА ЕКИПНОТО ЕП ЗА...

Манчестер сити остана во трка по подвигот на Манчестер јунајтед

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Трите гола на Ријад Марез му донесоа победа на Манчестер сити на мечот со Шефилд јунајтед, со 3-0, и пласман во финалето...