Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25828)

Европа на новото време е конфедерација на слободни и еднакви држави...

Реч на Томислав Османли - европска личност за 2022 година На свеченоста за чествувањето на Денот на Европа, во присуство на највисоки државни, дипломатски и...

Зошто кучињата не треба да спијат со луѓето во кревет

Животни Иако можеби сите сопственици не се свесни за тоа, кучињата можат да им пренесат низа болести на луѓето: од разни паразити и туберкулоза до...

Рубен Остлунд – крал на срамот

Светот е сцена Шведскиот режисер Рубен Остлунд е претседател на жирито на актуелниот Кански филмски фестивал, кој ќе трае до 27 мај. Од неговиот успех...

Планета покриена со вулкани што може да содржи вода

Астрономите открија планета за која веруваат дека е покриена со активни вулкани и која би можеле да содржи вода на дел од својата површина....

Хебрејска библија стара 1.100 години продадена за 38 милиони долари

Хебрејска библија стара 1.100 години, еден од најстарите преживеани библиски ракописи во светот, неодамна беше продадена на аукција во Њујорк за 38 милиони долари. Кодексот...

Премиера на претставата „Аудиција“ во Прилеп

„Аудиција“ од Алекандар Галин, во режија на Владимир Милчин, е новата претстава што премиерно беше изведена во саботата, од 20 часот, на сцената од...

Концерт на „Фолтин“ во КИЦ-Тирана

По покана од македонскиот Културно-информативен центар во Тирана, на музичкиот фестивал „Клауд“, кој се одржува во мај во овој град, во четвртокот настапи музичкиот...

Премиера на претставата „Животинска приказна“

Вечерва, во 20 часот, во „Јавна соба“ премиерно ќе се одигра претставата „Животинска приказна“, во режија на Александар Јовановски. Тоа е сублимација на „Домашен...

Црквата „Свети Никола“ во селото Радожда

Според проф. д-р Сашо Цветковски од истражувачкиот центар за културно наследство „Цветан Грозданов“, на иконостасот има престолни икони што ce идентификуваат во втората половина...

Култура и уметници имаме, поддршка и структура немаме

Леон Шумански, основач на „Гола планина колектив“ „Гола планина колектив“ е музичко здружение на младиот бран на музичари што творат авторска музика во рамките на...