Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25828)

Сребро за Басаров и Мемети, бронза за Билјали

Машкиот јуниорски тим во борби се бореше за влез во финалето, односно обезбеди најмалку бронза КАРАТЕ – ПО ПРВИОТ ДЕН НА МЕДИТЕРАНСКОТО ПРВЕНСТВО Каратистите Андреј Басаров...

Деби-настап во Купот на УЕФА, репрезентација, титули…

Со два клуба за кои настапуваше, Вардар и Слога Југомагнат, тој четири пати ја освојуваше шампионската титула во ПМФЛ. Јовчев уште од првиот ден...

Гали, Брио, Атиенса – одлични одбранбени фудбалери

Лигата на шампионите (натпреварување порано со име Куп на шампионите) досега ја освоиле стотици фудбалери, некои од нив се легенди, трофејни фудбалери, но останале...

„Новите ѕвезди доаѓаат“

Овој трофеј, најпосакуван за секој млад фудбалер, претставува и мотив плус за секој тренер што работи во нашиот клуб, но и сатисфакција за тоа...

Пехарот за Работнички

На истиот терен во Кичево, кадетите на Вардар, пак, се закитија со победничкиот трофеј, откако ја совладаа екипата на Шкендија со убедливи 4-1 ФУДБАЛ –...

Македонија ЃП ја одбрани титулата

Сѐ беше познато дури по изведувањето на пенал-серијата, која ја доби Македонија ЃП со 2-0 против Струга ТЉ, откако во регуларниот дел беше 1-1 ФУДБАЛ...

Убивањето на економијата со зголемување на каматните стапки нема да ја...

Од Народната банка на Македонија засега не се откажуваат од ригидните монетарни позиции за водење како и досега на каматната политика, односно кревање на...

СПЦ ѝ даде канонски отпуст на ПОА, следува нејзино интегрирање во...

Синхронизирање на релациите на Македонската православна црква-ОА со Српската православна црква по отворените прашања На Светиот архијерејски собор на Српската православна црква, кој се одржа...

Помалку пари за ректорот, повеќе за науката, истражувачите и вработените

Најстариот универзитет во Македонија на 30 мај избира ректор. За лидерската позиција се пријавени шестмина професори. „Нова Македонија“ ви ги претставува кандидатите за ректор...

Летен план за предвидлива зимска грејна сезона

Енергетската криза и нејзиниот силен удар во делот од загревањето на индивидуалното домување предизвикаа граѓаните уште отсега да планираат и да преземаат мерки за...