Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25828)

Сама

Песни што ме тераат да играм Го роди некаде во 1970-тите. Сама, сосема сама, никој околу неа, како осамен смачкан вселенски брод што плови. Мајка,...

Повторно ослободен бизнисмен од обвинение за убиство на новинар

Одлука на суд што предизвика широк граѓански револт и протести во Словачка Словачкиот суд во петокот по вторпат ослободи бизнисмен обвинет за организатор на убиството...

Некаде големи поплави, некаде големи суши

Алармантни предупредувања за ова лето Јужна Европа се подготвува за многу суво лето. Некои региони веќе страдаат од недостиг од вода, а земјоделците ги очекуваат...

Тревога: „Зомби-дрога“ патува преку Атлантикот кон Европа

Транк е „супстанција што се пуши, шмрка или се инјектира“ и предизвикува страшни рани, кои се појавуваат по целото тело. Тоа се често длабоки...

Граѓанската обврзница како нов финансиски инструмент

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, во јавноста промовира нов финансиски инструмент - граѓанска обврзница, за кој вели дека може да ги зајакне економските текови...

Денвер на чекор до историја

Денвер поведе со 3-0 против Лос Анџелес лејкерс и му недостига уште една победа за да се бори за првата титула во НБА-лигата КОШАРКА –...

Најмалку 12 загинати на натпревар во Ел Салвадор

Информациите што доаѓаат оттаму сугерираат дека многу навивачи имале лажни влезници со кои се обиделе да влезат на трибините, со што се создале голем...

Седум медали за Миоки

Со злато се закити Емилија Паскоска во возрасната категорија до 13 години ЏУДО – КУП „БУДО НОРД“ ВО ШВЕДСКА Џудо-клубот Миоки од Скопје имаше успешен настап...

Еурофарм Пелистер нов шампион

За битолчани ова е седма првенствена титула, а претходно последен пат била освоена во 2005 година РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА, ПЛЕЈОФ Ракометарите на Еурофарм Пелистер, предводени од...

Злато за Македонецот Магомедгаџи Нуров

Македонскиот борач Магомедгаџи Нуров го освои првото место на силниот меѓународен турнир „Али-Алиев“, кој се одржа во Касписјк, Дагестан (Русија). Нуров, кој настапи во...