Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25736)

Чувајте го јазикот, Симјановски

Македонскиот јазик ги живее најдраматичните и најкритичните моменти од своето постоење на долгата историска оска. И не е тоа загрозување само странска, од странски...

Филмот „1963: Добра ноќ Скопје“ донесува необјавени материјали

Филмот „1963: Добра ноќ Скопје“ на Илија Павлов, кој сега може да се гледа на Јутјуб, е направен со скенирање на филмски ленти од...

Совети за бездомните животни во зима

Животни Почнуваат ниски температури проследени со дожд и снег во наредниот период, па затоа треба да се грижиме за животните што живеат по улиците на...

Четврта изведба на „Скопјани“ според расказите на Ќорвезироска

Четврта изведба на театарската претстава „Скопјани“ ќе се одржи утревечер, во 20 часот, во „Јавна соба“. Претставата е колективно авторство и драматизација на раскази...

Кинотеката одбележува 80 години од раѓањето на Кирил Ценевски

По повод 80 години од неговото раѓање, на 28 јануари 1943 година, на ѕидот на кој се поставени фотопортретите на доајените на македонската кинематографија,...

Мравките можат да „намирисаат“ тумор во примерок од урина

Новото истражување покажа дека мравките можат да откријат тумор во примерок од урина благодарение на нивните моќни рецептори за мирис. Во истражувањето се наведува...

Ниеден носорог не бил уловен лани во индискиот регион Асам

Во 2022 година, индиската држава Асам успеа да го зачува индискиот носорог, што е првпат по 45 години. Индиската хуманитарна организација „Вајлдлајф траст оф Индија“...

Учителот што ги создаде Да Винчи, Ботичели и Микеланџело

Неговото име е Андреа дел Верокио и е запаметен како учител од чија работилница произлегле најголем број генијалци. Една речиси чудесна работа поврзува неколку...

Годината кога рокенролот се симна во фабриките

Песни што ме тераат да играм Чичко Тони и тетка Вера беа 40-годишници кога дојдоа кон крајот на 1970-тите години од село близу Куманово во...

Античка статуа на Херкул пронајдена во римската канализација

Античка римска статуа на Херкул е откриена при поправка на канализацискиот систем под парк во Рим, пренесува „Гардијан“. Делото, кое го прикажува митолошкиот херој и...