Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25736)

СП во Катар останува за паметење, следува задржување на низата настапи...

Од првото СП во 1999 година до оваа генерација ракометари на СП 2023, црвено-жолтиот дрес на СП го носеле вкупно 64 ракометари, кои одиграле...

Бугарија и Русија изедначени поради непочитување и неспроведување судски одлуки

Софија го обвинува Скопје дека игра по „антиевропски руски ноти“, но ЕУ-институции аргументираат сосема спротивно Софија смисли нови правила за регистрирање на клубот ОМО „Илинден“...

Покажавме висока флексибилност, време е да покажеме карактер

Моќни земји внатре во ЕУ што се категорично против проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан ја користат Бугарија како обична маша за...

Холанд може целосно да ги смени рекордерските листи

Напаѓачот на Манчестер сити, Холанд, е на пат да го собори рекордот на сите времиња во Премиер-лигата од 34 гола во сезона со 42...

Копа Америка в година ќе се игра во САД

ФУДБАЛ Копа Америка, фудбалското првенство на Јужна Америка, в година ќе се игра во САД и ќе вклучува и шест репрезентации од Северна Америка, објави...

А националниот договор за економијата?

Носењето нов економски договор што ќе биде прифатен од сите партии во земјата, поддржан ако е потребно и како резолуција во Собранието, треба да содржи неколку...

Асиметричните договори не создаваат симетрија во градењето пријателства

Меѓу Македонија и Бугарија повеќепати се потврди и докажа констатацијата за асиметричност во однос на правата и обврските што ги имаат двете страни, врз...

Ѓоковиќ: Сонувајте големи нешта

Српскиот тенисер никогаш во кариерата не бил поразен во финалето на Австралија опен, а со емотивниот триумф на годинашниот турнир во Мелбурн се израмни...

Вистиномерите

Како да не е доволно што слободата на мислата и нејзиното јавно искажување (преку различни форми на изразување) одамна се ограничени и вкалапени во...

Големите енергетско-политички игри: Цевководот „Баку – Тбилиси – Чејхан“

Еден од најголемите, но и најзначајни нафтоводи (продуктоводи) на светот е линијата што се протега низ три држави, и тоа Азербејџан (Баку), Грузија (Тбилиси)...