Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25634)

Детали што прават домот да изгледа невкусно

Многу луѓе вложуваат време и пари во уредувањето на својот дом, но ако направат неколку грешки при уредувањето, домот може да изгледа евтино и...

Прво тестирање на техниката за заштита на планетата

Вселенското летало ДАРТ на НАСА се судри со мала месечина на астероид, што претставува прво тестирање на техниката што еден ден би можела да...

Бизнис-инфо

Паѓа цената на нафтата на светските берзи Нафтата вчера продолжи да паѓа во европското тргување, при што брент за испорака во ноември падна под 85...

Како до поголем извоз во услови на глобална криза

Интервју со Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Македонија Рефлексиите на кризата од светската пандемија на ковид-19 врз македонската економија, енергетската криза и предизвиците...

Прво исполнување услови, па кандидатски статус

Босна и Херцеговина во очекување на принципиелност од ЕУ кога таа порачува: Сите земји од Европската Унија го поддржуваат проширувањето на Унијата кон Западен Балкан,...

Кириите и цените на становите во Белград енормно пораснаа по доаѓањето...

Србија Подготвил: Mарјан Велевски Од почетокот на конфликтот во Украина, забележливо е доаѓањето на голем број Руси во Србија, пред сѐ во Белград, а откако Владимир...

ЕК бара финализирање на договорот за Фронтекс

Договорот досега беше блокиран поради Бугарија, која не се согласуваше со употребата на терминот „македонски јазик“ во текстот на договорот Европската комисија поднесе предлог за...

Нѐ очекува нов бран на деиндустријализација?!

ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ КОМПАНИИ НА БИЗНИС-ГИЛОТИНА ПОРАДИ ЕНЕРГЕТСКАТА КРИЗА Енергетската несигурност и нередот на пазарот за снабдување со електрична енергија во пакет со галопирачките цени, освен што...

Отворен Балкан, спуштени рампи и куп скептицизам

ПРО И КОНТРА ВО ОДНОС НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПОЗНАТА И КАКО МИНИ-ШЕНГЕН Најновиот куриозитетен пример за долготрајноста на чекањето на српскиот министер за да ја премине...

Кој ги турка во заборав првите македонски национални училишта

Аце Сајкоски, поранешен дописен член на „Нова Македонија“, во својата книга „Кичевчани втемелувачи на македонската државност“ напишал дека по ослободувањето на Кичево и воспоставувањето...