Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25634)

Билтен

Триесет и еден возач користеле полициски флешери и несоодветно затемниле автомобилски прозорци Во периодот од 19.9.2022 до 25.9.2022, Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола...

Кампањскиот пристап против рибокрадството не е ефикасен

ПОВТОРНО МНОГУ ЗАПЛЕНЕТИ МРЕЖИ ЗА НЕЛЕГАЛЕН РИБОЛОВ НА ОХРИДСКАТА ПАСТРМКА Поради немањето ефикасно проактивно превентивно и решително репресивно дејствување на надлежните, дури и СКУБА-нуркачите и...

Струмица во комплетен состав посакува реванш

ОДБОЈКА - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ Во првиот меч на гости со холандскиот Динамо Апелдорн, Струмица загуби со 0-3 Одбојкарите на Струмица, првакот на Македонија, вечерва (19...

Македонија шеста, Гавриловски третпат во низа МВП

ЕКИПНО СП ВО КОМПОНИРАЊЕ ШАХОВСКИ ПРОБЛЕМИ На СП учествуваа 33 репрезентации, со по најмногу три шаховски композиции во секоја од осумте групи, или вкупно имаше...

Во пресрет на инаугурацијата на првата италијанска премиерка

На изборите во Италија победа на крајната десница Италија првпат во историјата ќе добие жена премиер - Џорџа Мелони. Мелони и нејзината партија Браќа на...

Сите се вртат кон сопствените интереси, Македонија сè уште исполнува туѓи

Победата на Мелони во Италија сигнал за преструктурирање во ЕУ Најпрво кризата со пандемијата, а сега и енергетската криза, покажа дека повеќето европски земји не...

Германците ќе добијат по 400.000 евра за светската титула

ФУДБАЛ Германските фудбалери ќе добијат по 400.000 евра доколку триумфираат на Светското првенство (СП) во Катар годинава. Освојувањето на второто место, односно пораз во финалето,...

Хо­лан­ди­ја одново е полуфиналист, Хр­ват­ска ќе дебитира

ФУДБАЛ - ЛИГА НА НАЦИИ Хрватска и Холандија со победи на последните натпревари во Лигата на нации (ЛН), над Австрија (3-1), односно Белгија (1-0), си...

По Купот на Македонија поз­на­ти се учесниците на СП

КАРАТЕ - КАДЕТИ И ЈУНИОРИ Карате-клубот Макпетрол е најуспешен на Купот на Македонија за кадети, јуниори и постари јуниори (до 21 год.), кој се одржа...

„Сѐ е поинаку, ќе видим поуспешни играчи во иднина“

ТЕНИС - РОЖЕ ФЕДЕРЕР ЈА ЗАВРШИ БЛЕСКАВАТА КАРИЕРА Сега светот е поинаков, тенисерите се сменија, медиумите се променија, вниманието на гледачите се промени. Ние се...