Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25905)

Јаткастите плодови го намалуваат ризикот од депресија

Здрава храна Една неодамнешна студија покажува дека јадењето јаткасти плодови може да има изненадувачки придобивки за нашето ментално здравје, пренесува „Њујорк пост“. Истражувањето, чии резултати беа...

Качувањето по скали го намалува ризикот од фатални карциноми

Истражувањата покажуваат дека одржувањето на кондицијата може речиси да го преполови ризикот од рак. Податоците од милион мажи во Шведска покажаа дека одржувањето на формата...

Роботи за доставување храна цел на разбојници во САД

Роботите за испорака на храна и намирници се покажаа како брз и ефикасен начин за достава до клиентите, но сега се појави сериозен проблем....

Модриште, едно од најстарите македонски села со богата традиција

Археолошките истражувања покажуваат дека поречкото село Модриште изобилува со богати наоѓалишта. Меѓу нив е и „Св. Богородица“, археолошко наоѓалиште, односно црква од средниот век....

Кина ја ограничува употребата на технологијата за препознавање лица

Кинеската регулаторна управа за сајбер-простор објави нацрт-правила за следење на употребата на технологијата за препознавање лица, бидејќи по широката употреба на оваа технологија низ...

Пожари во Грција: Двајца мртви, наредени повеќе евакуации

Грчките противпожарни служби ја продолжуваат борбата со новиот бран смртоносни пожари, втор за еден месец, кој веќе однесе два живота и принуди многу жители...

Самит на БРИКС во Јоханесбург 22- 24 август 2023

Јужна Африка, која се приклучи на првичната четиричлена група (Бразил, Русија, Индија и Кина и беше наречена БРИК во 2010 година), сега е рамноправен...

Трамп ќе им се предаде на властите на Џорџија, одредена кауција...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, против кого се водат четири кривични постапки, најави дека утре ќе им се предаде на властите во американската сојузна...

Повисоки цени на храната, пониско ниво на квалитетот!

Многумина наши сограѓани деновиве при купувањето намирници на зелените пазари реагираат на послабиот квалитет на доматите, пиперките или лубениците и дињите. Наедно при набавката...

Македонскиот народ низ светот е како голем оркестар без добар диригент

Македонците, без разлика на местото на раѓање, живеење или работење, се составен и нераскинлив дел од македонскиот народ. Оттука, Македонија како заеднички именител и...