Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25905)

EX FORTI DULCEDO (5)

„Верата не е нешто што се учи од црквата. Неопходно е таа да се доживее лично“, изјава е што ѝ се припишува на Виторија...

Двојно поголема посета на „Охридско лето“, особено од странската публика

Драмскиот театар од Белград го затвори 63. „Охридско лето“ Извонредната театарска претстава „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Никола Љуца, а во изведба на...

Македонската поезија пишувана од жени на Поетската ноќ во Велестово

Со настанот „Дијалог низ поезија“ во Охрид беше затворена 35. Поетска ноќ во Велестово. Во рамките на овој настан поетите учесници: Албан Туфа (Албанија),...

(Не)препознатливоста на националниот интерес

Граѓаните очекуваат од политичарите да наоѓаат најдобри решенија во интерес на државата, а не постојано да копаат нови ровови на национални поделби, да предизвикуваат...

Спортски вести

ФУДБАЛ Анри назначен за селектор на две репрезентации Поранешниот француски напаѓач Тиери Анри е назначен за селектор на репрезентацијата на Франција за фудбалери до 21 година,...

Се обидувам да ги слушнам шепотењата од светот

Мастерклас со режисерката Мила Турајлиќ на „Македокс“ Големо финале на викенд-програмата на 14. фестивал на креативен документарен филм „Македокс“, на 20 август се одржаа мастеркласот...

Прва титула за Горјачкина, а и во машка конкуренција ќе има...

Горјачкина беше финалистка во првото издание на СП во 2021 година, кога победи Александра Костењук. Во машка конкуренција, Прагнананда во финалето ќе се сретне...

Збогум за Љац, ненадминливиот актер и препознатлив ТВ-лик

Македонскиот народен театар со огромно жалење ја сподели веста за заминувањето на актерот Владимир Ендровски (1963 – 2023). - Замина нашиот колега Владимир, нашиот пријател...

Чиј е навистина францускиот предлог?

Долгоочекуваната последна седница на Собранието на Македонија, на која требаше да биде усвоен предлогот за уставни измени, остави редица отворени прашања. Тие се однесуваат...

Во името на… граѓаните…

Образложенијата за одредени катастрофални политички одлуки што ги носат носителите на јавната и државна власт, а ги поткрепуваат со флоскулата дека се донесени „за...