Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25842)

Промоција на „Огнен пој“ од Перица Сарџоски

Промоција на стихозбирката „Огнен пој“ од Перица Сарџоски ќе се одржи денеска, од 19 часот, во градската библиотека „Браќа Миладиновци“. Промоторка е Елена Пренџова, а...

Повик за петтата генерација „Докуникулци“

Здружението за промоција на документаристиката, „Македокс“, е во потрага по петтата генерација на „Докуникулци“ на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да...

Се санира Спомен-костурницата во Струмица

Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј од Струмица, заедно со Министерството за култура, започна со целосна санација на Спомен-костурницата во Струмица...

Враќањето дома е едно од најубавите чувства

АНА СТОЈАНОСКА, УМЕТНИЧКА ДИРЕКТОРКА НА МТФ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ Вечерва по 57. пат во Прилеп ќе започне најзначајниот театарски фестивал во земјава, МТФ „Војдан Чернодрински“, под...

Милитанти и терористи на Африканскиот Рог

Кризата на истокот на Црниот Континент е нов тежок предизвик за меѓународниот мир и стабилност Додека целиот регион моментално ги доживува екстремните ефекти од климатските...

Косово да отстапи, порачаа ЕУ и САД

Подготвил: Mарјан Велевски На Косово му беше испорачано сериозно предупредување од страна на Соединетите Американски Држави и Европската Унија, дека треба да отстапи во тензичниот...

Претседателот Вучиќ најави можни предвремени избори

Србија Подготвил: Mарјан Велевски Српската премиерка Ана Брнабиќ и претседателот Александар Вучиќ се обратија до граѓаните во директен телевизиски пренос. Најавата за нивното обраќање претходно во...

Интересни политички феномени во предвечерјето на изборот на новата бугарска влада

Како што е веќе познато, на вонредна седница на Народното собрание на Бугарија беше избрана влада со премиер - Николај Денков. За нова влада...

Ефектите од трасирањето на Патот на свилата на Блискиот Исток

Една деценија од почетокот на иницијативата „Појас и пат“ на Кина Лансирана во 2013 година, иницијативата „Појас и пат“ (ПиП) - глобална стратегија за инфраструктура...

Дигитално изменети видеа или слики креираат лажни, тешко компромитирачки сценарија

Злоупотребата на „дипфејкс“ како алатка на вештачката интелигенција Со користењето алатки за вештачка интелигенција, фотографиите и видеата лесно можат да се дотераат за да се...