Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25842)

Како палминото масло незабележливо го замени сончогледовото масло

Германците сѐ повеќе се жалат на квалитетот на производите во продавниците, но и на измами од страна на производителите Германија Прво се зголемија цените, потоа се...

Дали инвестициите од Блискиот Исток се закана за Западот?

Од фудбалски клубови до телекомуникациски компании, земјите од Персискиот Залив постојано инвестираат во западните држави, благодарение на високите цени на нафтата, пишува Ник Мартин...

Филмот „Мајка“ е предвидлив и непривлечен

Филмот „Мајка“ не ја напушта листата на најгледани наслови. Станува збор за нов филм во продукција на „Нетфликс“, во кој главната улога ѝ е...

Нова сезона од новата серија со Кери Бредшо

Се ближи втората сезона на серијата „Енд џаст лајк дет“ и откако донекаде закрепнавме од шокот и смртта на главниот лик, дознаваме како неговиот...

Нова серија „Идол“

Новата серија на „Ејч-би-о“, „Идол“, од денеска е достапна на стриминг-платформата „Ејч-би-о“ и првата епизода веќе е дел од понудата, додека новите продолженија ќе...

Серии што може да ги гледате ако ви недостига „Следоред“

Серијата „Следоред“ на „Ејч-би-о“ заврши и впечатоците сѐ уште не се смирени, но многу луѓе веќе размислуваат што да гледаат понатаму за да ја...

Знаци дека нешто не е во ред со тироидната жлезда

Главната задача на нашата тироидна жлезда е да произведува хормони што го регулираат метаболизмот на телото и со тоа влијаат на речиси сите функции...

Лек против ефектите од нуклеарното зрачење

Научниците од САД неодамна спроведоа медицински експерименти насочени кон спречување на штетните ефекти од зрачењето врз телото во случај на радиоактивен напад. Денес, можностите за...

Мразот на Арктикот се топи побрзо од очекуваното

Научниците предупредуваат дека Арктикот би можел да остане без морскиот мраз една деценија порано од предвиденото, што е уште еден јасен знак дека климатската...

Во Јужна Африка откриени гробници стари 200.000 години

Најстарите познати гробници во светот се пронајдени во Јужна Африка, а установено е дека новооткриените антички гробници се стари најмалку 200.000 години. Научниците пронајдоа...