Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25807)

Чија претседателка пречекува тетовскиот градоначалник?

Ако една Ангела Меркел, Франк-Валтер Штајнмајер, Тони Блер, Бил Клинтон, Кофи Анан, Оскар Луиџи Скалфаро, Тереза Меј и други највисоки светски државници не добија...

Причини зошто е добро да се консумираат јагоди што почесто

Здрава храна Со доаѓањето на потоплите денови започна сезоната на јагодите, вкусна и омилена намирница на многумина, која освен со вкусот нѐ освојува и со...

Еден дел од денот е особено стресен

Брзиот начин на живот што стана наше секојдневие е доста стресен, а експертите посочуваат еден дел од денот што, според нив, е најстресен. Студијата спроведена...

Занимливости

Куасипа – азиска жаба Куасипа припаѓа на родот жаби од фамилијата дикроглосидае. Споменатиот род нема заедничко име, но многу поединечни видови се нарекуваат боцкести жаби....

Научниците можеби откриле зошто косата станува седа

Научниците веруваат дека откриле зошто косата станува седа, а тоа би можело да помогне да се развијат третмани за промена на клетките за да...

Рекордно топење на глечерите и зголемување на нивото на...

Предупредување на ОН Глечерите се топат со неверојатна брзина и ништо не може да го спречи тоа, а глобалното ниво на морињата се зголемува повеќе...

Ќе скршне ли Италија од кинескиот „Појас и пат“?

Италија би можела да се повлече од кинескиот инфраструктурен проект „Појас и пат“ поради растечките притисоци на Вашингтон кон Рим, во контекст на растечките...

Инфлаторните притисоци сѐ уште длабоко вкоренети

Извештај на Светската банка за економиите на Македонија и на земјите од Западен Балкан Во редовниот извештај на Светската банка за економските постигнувања на земјите...

Бизнис-заедницата со вкрстени прашања и бизнис-лупа за „Бехтел и Енка“

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, во воведното обраќање постави прашања зошто немало консултации со бизнис-заедницата во спроведувањето на целата постапка, зошто се носат...

Фондацијата „Професор д-р Љупчо Ајдински“ продолжува со својата хумана мисија

Професорот Љупчо Ајдински ја препозна потребата од поголема поддршка и ресурси за лицата со попреченост и нивните семејства и оваа фондација во суштина е...