Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25789)

Хроничната болка и менталната состојба

Сведоци сме на катадневни промени на времето, кое од најтопло, со температури од 41-42 степена, одеднаш станува постудено - под 11 степени. Истовремено, силни...

Дали вашата коса станува мрсна следниот ден по миењето

Нега и убавина Ако вашата коса станува мрсна веднаш по миењето, можеби погрешно правите некои чекори. Премногу шампон: Иако мислите дека користењето повеќе шампон ќе ја...

Рекордот за животниот век на човекот ќе биде соборен до 2060...

Научниците предвидуваат Новите истражувања покажаа дека во наредните децении, односно до 2060 година ќе биде соборен сегашниот рекорд на човечки животен век. Дали постои ограничување на...

Гордес во Франција е најубаво село во светот

Според американскиот туристички магазин „Травел плас лежр“, малото живописно село сместено на врвот на карпа, на надморска височина од 340 метри, е едно од...

Прокопиев во Сплит ја раскажа приказната за скопските „маала“

По завршувањето на познатиот фестивал „Причигин“ Македонскиот писател Александар Прокопиев беше годинашен гостин на познатиот сплитски фестивал на раскажување приказни „Причигин“, на кој, како и...

Овошјe што ќе ви помогне подобро да спиете

Колку и да сакаме да останеме будни цела ноќ и без никакви грижи, повеќето од нас имаат обврски што бараат од нас да станеме...

Вработените во Филхармонијата против одлуката да го делат домот со Оркестарот...

Реакција Вработените во Филхармонијата упатија писмо во кое се противат на владината одлука за вдомување на новоформираната национална институција НУ Оркестар за џез-музика во објектот...

Кога патот кон подобро утре чини цело богатство

Постојат три категории на шверцери со мигранти: фиксатори, чувари на врата и дилери на пакети. Кои се тие? Грубата процена на пазарот за шверцување...

Посилен Фронтекс за помал индекс на илегални прекугранични минувања

Според податоците на Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (Фронтекс), најактивна е таканаречената западнобалканска маршрута за влез во Европската Унија, преку која лани...

Висок пораз на Милвоки од Бостон, но и понатаму е прв

КОШАРКА - НБА Бостон го декласира на гости моментално најдобриот тим во кошаркарската НБА-лига, Милвоки, со 140-99 и му се доближи во Источната конференција. Џејсон...