Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25789)

Кинеската влада воведува платформа за зајакнување на судската заштита

Со воспоставување на платформата, на домашните поединци и претпријатија што планираат да инвестираат во странство ќе им се овозможи полесен пристап до меѓународните конвенции...

Подготовки на потенцијалните кадетски репрезентативци

Очекувам присуство на околу 25 џудисти од сите клубови што се номинирани во поширокиот список кандидати за репрезентативниот дрес, вели селекторот на кадетите Дејан...

Силното економско закрепнување на Кина донесе странски фирми

Многу фирми финансирани од странство во Кина направија одличен почеток во 2023 година, при што нивното раководство покажаа доверба во силното економско закрепнување на...

Жонгjи поведе, Тинџие веднаш возврати

ШАХ - ФИНАЛЕН ТУРНИР НА КАНДИДАТКИТЕ ЗА СВЕТСКА ПРВЕНКА Користејќи импресивна техника со бели фигури во втората партија, Леи Тинџие (25) по речиси шест часа...

Премиер-лигата предложи 15 фудбалери за влез во Куќата на славните

Гласањето е отворено до 10 април, а од предложените, тројца годинава ќе влезат во Куќата на славните. Од номинираните, 12 ја освоиле титулата во...

Ковачевски: Добрососедството и забрзаната евроинтеграција се приоритет и за двете земји

Во рамките на официјалната посета на Република Србија, премиерот Димитар Ковачевски на чело на македонската делегација се сретна со својата српска колешка Ана Брнабиќ...

Има ли победник за фер билатерала и добрососедство

Го предизвикува ли интересот на македонската јавност исходот од претстојните парламентарни избори во Бугарија викендов? Имено, во услови како што ни се познати, како...

Датуми за паметење во април

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...