Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25759)

Од Хамилтон и Вилнев до Шумахер и Сена – најдобрите дебитанти...

Сезонава првите трки во Формула 1 ќе ги имаат Оскар Пијастри, Ник де Ври и Логан Сарџент. Во минатото со своите настапи во дебитантска...

На Украина ѝ треба сеопфатен и траен мир, во согласност со...

Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Македонија   Се заокружува една година откако главниот геополитички глобален и европски предизвик се идентификува со барањето решение за...

Аронијан прв по триумфот во тајбрејкот

ТУРНИР ОД 20-ТА КАТЕГОРИЈА ВО ДИСЕЛДОРФ Американскиот велемајстор (ВМ) Левон Аронијан (2.736 рејтинг-поени) победи на силниот велемајсторски турнир во германскиот град Диселдорф (20-та категорија, просечен...

„Ненамерните“ последици од Преспанскиот договор

Флагрантна потврда дека Преспанскиот договор и последиците од него ја ставаат нашата држава во подредена позиција деновиве ни испорача грчкиот пратеник Димитрис Керидис од...

Македонија има големи шанси да биде домаќин на две СП

За таа цел во инспекциска посета на Струга беше потпретседателот на Комисијата за доделување настани во ФИДЕ, Озгур Солашоглу од Турција, вели членот на...

До кога напред со брзина на полжав?

За степенот на економската развиеност на Македонија во однос на Европската Унија постојат егзактни параметри што ни даваат јасна слика за нашиот досегашен развој,...

Нивните деца се нашата иднина

Беше пролет 1982 година, среде осмиот семестар, кога го подготвував последниот испит на Правниот факултет, свесна дека додека моите колеги се подготвуваа за апсолвентска...

Борис Трајковски: Не е доволно само да се зборува за демократија,...

„Мојата визија е да создадеме општество засновано на демократија, владеење на правото и слободна пазарна економија и конечно да создадеме општество засновано на доверба....