Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25759)

Шегаџијата и крадецот

Песни што ме тераат да играм „All along the watchtower“ е напишана и снимена од добитникот на Нобеловата награда Боб Дилан, за неговиот осми албум...

Инфлацискиот данок – скриена давачка поради финансиската државна инфузија

Во периодот на пандемијата, западните централни банки ја засилија „инфузијата“ на свежи пари, за да ги покријат зголемените трошоци за здравствени и социјални намени,...

Кузмановски: Целта на ЕП ќе ни биде постигнување висок резултат

Досега на европските првенства Македонија освои вкупно 16 медали (десет каратисти и еден ката-тим), од кои по три златни и сребрени и 10 бронзени....

Јокиќ урна 31-годишен рекорд на Џонсон

Јокиќ 26 пати оствари трипл-дабл во една година во најсилната кошаркарска лига и во сите 26 меча Денвер победи, што се нема случено досега КОШАРКА...

Кога училишното ѕвонче значи тревога, а не голем одмор

Директорите на скопските училишта велат дека имејл-пораките со закани и злонамерни предупредувања што веќе вообичаено пристигнуваат не се само известување дека во училиштето има...

Јужен Судан испиша историја

Јужен Судан првпат се пласира на светско првенство во кошарка. Ова ќе биде негово второ големо натпреварување, откако во 2021 година настапи на Купот...

Одермат продолжува да се трка на три фронта

По двете титули на СП, Одермат е убедливо прв во генералниот пласман со 1.386 поени, не може да го собори неверојатниот рекорд на Мазе...

Лопетеги: Работата на тренерот никогаш не запира, утре ќе научите нешто...

Вашата главна работа како тренер е да ги развивате вештините на играчите. Им велам на играчите дека треба да се стремат кон совршенство. Тоа...

Русија не се меша во внатрешните работи на Македонија

Сергеј Баздникин, амбасадор на Руската Федерација во Македонија Се заокружи една година откако главниот геополитички глобален и европски предизвик се идентификува во барањето решение за...