Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25759)

На рекордниот турнир победи Дражиќ со фотофиниш

По осум поени освоија Дражиќ, Данов и Лајтхајм, но Дражиќ победи поради подобар резултат во дополнителен критериум. Од македонските шахисти Ристески е шести, Јорданов...

Маја Вељковиќ Пановска е нова в.д. директорка на Драмскиот театар

Актерката Маја Вељковиќ Пановска е новата в.д. директорка на Драмскиот театар - Скопје. Таа доаѓа на местото на досегашната директорка Катарина Коцевска Хаџи Василева,...

Објавена поетската збирка „Вдлабнато минато“ од Трајче Донев

Деновиве како самостојно издание од печат излезе збирката поезија „Вдлабнато минато“ од Трајче Донев-Соколарец. Во збирката се објавени 30 песни инспирирани од животот на...

Промовирана фотомонографија на Здружението на пензионери од Кичево

Во седиштето на Здружението на пензионери од Кичево беше промовирана фотодокументацијата со работен наслов „Работи - па стани пензионер“ на авторот и претседател на...

Златната рипка носи среќа во вашиот дом

Животни Во последните децении фенг шуи стана многу важно кога станува збор за уредувањето и внесувањето предмети во домот, за кои се верува дека носат...

Македонија вложува само 0,5 отсто од својот БДП за култура

Меѓу најниските во регионот Асоцијација на независна културна сцена „Јадро“ неодамна имаше јавна расправа и промоција на публикацијата, односно документот за јавни политики „Националните финансиски...

Едно од најсушните места во светот крие опасни води

Веројатно не би очекувале дека едно од најсувите места во светот е дом на различни води и едни од најопасните во светот, но тоа...

Откриени 59 нови егзопланети

Астрономите во Шпанија открија 59 егзопланети, од кои четири би можеле да бидат погодни за живот како Земјата. Егзопланетите се небесни тела што орбитираат...

Мрачната и комична драма „Римини“ на Урлих Зајдл ја отвора...

Кинотека на Македонија Еден од филмовите со кои започнува мартовската кинотечна програма е „Римини“ на Урлих Зајдл, долгоочекуваното враќање кон играниот филм на познатиот австриски...

Европа ја финансира руската воена машинерија, која истовремено ја осудува

На двете страни се покажа дека се направија и погрешни процени и погрешни чекори. Првичното тврдење на Западот дека Русија за кратко време по...