Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25720)

Внесување протеини за губење тежина

Здрава храна Протеините се многу важни за нашето тело, а најмногу ни се потребни за градење и одржување на мускулната маса. Доколку сте на режим...

Озонската обвивка на Земјата ќе биде обновена до 2040 година

Озонската обвивка на Земјата, која ја штити планетата од ултравиолетово зрачење за поголемиот дел од човештвото, ќе биде обновена до 2040 година, се вели...

Истражување покажа кој пијалак е поврзан со машката ќелавост

Сè поголем број мажи доживуваат опаѓање на косата, а новото истражување докажа дека прекумерното консумирање слатки пијалаци е поврзано со машката ќелавост. Истражувањето го...

Зграда во Шпанија изгледа како од серијата „Игра со лигни“

Јужнокорејскиот хит „Игра со лигни“ стана најгледаната серија на Нетфликс во рекордно време од нејзиното објавување. Иако е контроверзна на многу начини, сетот на...

Кратки класици што може да се прочитаат за едно попладне

Читањето книга е секогаш добра идеја, но понекогаш не можеме да му посветиме многу време. Меѓутоа, постојат кратки книжевни класици што се читаат во...

Кој го уби македонскиот крал Филип Втори?

Мотивите за ова убиство остануваат нејасни и покрај многубројните толкувања и искажувања на старите историчари. Останува нејасно дали атентаторот го сторил од лични побуди...

Централните банки и нивното (не)знаење и (не)искуство ќе имаат голем удел...

Моментално пловиме во немирни води, а кризата ќе се влоши во наредните месеци, и тоа значително. Сега се соочуваме со стагфлација, што значи дека...

Побарувачката на гориво ќе падне

Плафонот на клучните каматни стапки ќе оди уште погоре, ќе се помести од 4,25 (односно 4,5) проценти и ќе оди на повисоко ниво, и...

За една година бугарската потрошувачка кошница двојно попразна

Бугарските медиуми вчера со голема доза загриженост ги пренесоа најновите статистички податоци поврзани со цената на храната, затоа што е регистрирано поскапување речиси кај...

Бараме чиста околина, но фрламе ѓубре кај ќе стигнеме

Комуналните претпријатија не можат толку да исчистат колку што нашиот народ може да загади. Како некое непишано правило, оваа изрека сѐ уште е актуелна...