Борбата против коронавирусот ги здружи власта и опозицијата во Португалија

Улиците на Португалија се празни, пристапот на плажите е забранет, економијата е во неволја – но постои претпазлив оптимизам дека земјата може да ја...

Исповед на докторката која го откри коронавирусот: Сѐ почна кога дојде жена со кашлица

Докторката Жанг Џијан, која работи на одделението за респираторна и интензивна нега во болница во Вухан, се води како првиот доктор кој го открил...

Принцезата Софија од Шведска се вклучи во борбата против ковид-19

Принцезата Софија од Шведска минатата недела започна да волонтира во болницата во Стокхолм, каде е и почесен член, среде пандемијата на коронавирус, пренесуваат светските...

Писмо од островот на издржливостa: Како Тајван го спречи ширењето на ковид-19

Претседателката на Тајван Цаи Инг-вен го сподели искуството на нејзината земја во борбата со коронавирусот во колумна за магазинот „Тајм“. Таа се осврна на...

Моќниците од „алијансата на нојот“ остануваат „имуни“ на заканата од коронавирусот

Додека остатокот од светот презема драстични мерки за да го спречи ширењето на пандемијата, четворица моќници стојат настрана, постојано негирајќи ја заканата од коронавирусот,...

Ирански пронајдок може да го забележи вирусот на далечина од 100 метри?

Иранската Револуционерна гарда тврди дека создала уред што може да го открие присуството на коронавирус на растојание од 100 метри, пишува Патрик Винтур, дипломатскиот...

Лихтенштајн воведува радикални иновации во борбата против коронавирусот

Биометриските алки ќе ги следат виталните знаци за да откријат рани индикатори на инфекција. Лихтенштајн досега забележа 80 случаи на заразени Кнежевството Лихтенштајн користи програма...

Бил Гејтс: Тоа што го прави Трамп е многу опасно

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за прекин на финансирањето на Светската здравствена организација (СЗО) беше критикувана од генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш,...

Корона-кодошите ги дочекаа нивните пет минути

Французите ги нарекуваат „муршар“, во Шпанија се „чиватос“, додека во Германија ги викаат „шпицел“. Секоја земја има свој, различен израз за кодоши, за оние...

Социјалното дистанцирање во САД би можело да трае до 2022 година

Социјалното дистанцирање во Америка би можело да трае до 2022 година, тврдат научниците од универзитетот Харвард. Тие веруваат дека карантинот ќе треба делумно да продолжи,...