Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26085)

Баер и Интер први се пласираа во ЛШ за идната сезона

Новата сезона на најсилното европско клупско натпреварување ќе биде првата со изменет систем на натпревари и со зголемен број учесници. Во саботата Баер обезбеди...

Флагрантна демонстрација на криминал во пакет со селективна правда

Импликациите за политичко влијание при менаџирање со европските грантови, со основи на сомневање за дубиозни и манипулативни поведенија кај нас во Македонија, секако се...

За либералниот социјализам

Дали прашањето „Што по либерализмот?“ е прашање на коешто либерализмот сè уште предизвикува премногу страв за да воопшто се постави? Или либералите, свесно или...

Политичари и државни функционери со збркан политички компас

Во интервју за хрватски РТЛ, македонскиот претседател констатира дека тој како татко на нацијата бил целосно свесен за идентитетските барања од страна на Бугарија...

Лавиринтите на автократијата

Кон претставата „Хаг“ на Саша Денисова во режија на Галин Стоев, а во продукција на националниот театар „Иван Вазов“ од Софија. Главни улоги: Васил...

Родовиот фактор во сенка на крупните предизвици

Македонија не е најлош пример за вклученоста на жените во политиката, но дали во состојбата во која се наоѓа државава родовите квоти се нашиот...

Европа не ги сака Македонија и Македонците

Отворено писмо до евроамбасадорот Дејвид Гир Почитуван господине Гир, на прославата на „македонското“ НАТО рековте емфатично: „Не е точно дека ЕУ не ја сака Македонија...

Зошто ни е потребен нов модел на економски развој?

Македонската економија во изминатите 32 години од своето осамостојување помина низ повеќе економски циклуси и фази од својот развој без да испорача значителни стапки...