Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26085)

Африканските земји доминираат во првите 10 економии во светот по динамиката...

Нигер, Сенегал, Брегот на Слоновата Коска, ДР Конго и Руанда се очекува да се појават како најзабележителни двигатели на растот во Африка за 2024...

Чешка и Словачка ги прекинуваат меѓувладините консултации

Вообичаените најчесто плодни чешко-словачки меѓувладини консултации нема да се одржат во наредните недели или месеци. Официјална Прага објави дека овие средби сега не ги...

„Книга“ од Жозе Луиш Пејшото на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ ја објави книгата „Книга“ од Жозе Луиш Пејшото. „Книга“ е летопис за руралниот егзодус во кој над милион португалски емигранти трагаат...

ДВАЈЦАТА СИ СЕ СЀ

(од комисијата за маркетинг на другарството) - Кај си бе, другар?! Од кога се немаме видено. - Богами одамна. - А баш те мислев. Што прави другар...

Плурализам и демократија: го знаеме ли нивното вистинско значење?

Серијалот „Политиката низ призмата на изборите, партиите и демократијата“ од авторот Сотир Костов обработува актуелни теми од нашето општествено, политичко, економско и социјално битисување....

Македонија игра за заверка на пласманот на ЕП 2024

Црвено-жолтите гостуваат кај Азербејџан, а првиот меч, одигран во Скопје, Македонија го доби со 40-17. По овој дуел ќе следува и последниот натпревар во...

Базиликата „Саграда фамилија“ ќе биде завршена во 2026 година

Базиликата „Саграда фамилија“ во Барселона има нов датум на завршување - 2026 година, односно 144 години по поставувањето на првиот камен, објави британски „Гардијан“....

Абдусаторов е шестиот тинејџер со пласман меѓу првите пет шахисти во...

Узбекистанскиот велемајстор е на четвртото место на априлското рангирање на ФИДЕ, а само пет играчи претходно успеале да се пласираат меѓу врвните пет пред...

Ќе повлече ли сидрото напред?

Еуфорично најавуваната револуционерна борба против корупцијата и криминалот во 2015 година не само што не даде никаков резултат туку токму водечките борци против заробената држава, кои...

Концерт на „Танец“ – „Од архивите на МРТ“

ДЕНОВИ НА МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА Концерт на оркестарот на „Танец“ по повод 80 години од основањето на МРТ, 75 години од основањето на „Танец“ и на...