Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 26085)

Почна 65-та сезона на Копа либертадорес

ФУДБАЛ Групната фаза на Копа либертадорес почна во вторникот, а најпрестижниот клупски фудбалски турнир во Јужна Америка има награден фонд од повеќе од 225 милиони...

Аграрот во очекување на „длабоко орање“

За да имаме стабилизација или намалување на цените на храната, првин ќе треба да извршиме окрупнување на земјоделските површини, субвенции за набавка на современа...

Придобивките од шафранот

Здрава храна Секој зачин има свои предности. Некои го подобруваат варењето, како што е кимот. Други, како што е мелената пиперка, помага во намалување на...

Кристофер Нолан и неговата сопруга ќе добијат почесни титули

Британскиот режисер Кристофер Нолан и неговата сопруга и продуцентка Ема Томас ќе добијат почесни титули витез и дама за нивните заслуги во филмската уметност....

Неколку технолошки трикови корисни при патување

Без разлика дали патувате за работа или за задоволство, треба да преземете некои чекори за да ги зачувате вашите уреди и податоци безбедни. Во...

Богатото културно наследство на градот Битола

Битола има богато културно наследство, кое се состои од физички артефакти и нематеријални атрибути на македонското општество, нешта што се наследени од минатите македонски...

„Модниот викенд Скопје“ ја спојува одржливоста со стилот

Во својата 28. сезона, „Модниот викенд Скопје“ стоеше на крстосницата на традицијата и иновациите, како одраз на еволуирачката природа на модната индустрија. Па така,...

„Вижипират“ подигнат на максимално ниво заради „тревога за напад“

Премиерот на Франција, Габриел Атал, изјави дека по подигнувањето на системот „Вижипират“ на максимално ниво, „4.000 дополнителни војници“ се ставени „во состојба на готовност“,...

По 12-годишно одложување, Франција ќе ја пушти во употреба нуклеарната централа...

За разлика од соседна Германија, Франција сè уште се потпира на нуклеарните централи. Најстарата француска нуклеарна централа во Фесенхајм, во провинцијата Алзас, е затворена...

Излезе „Кула Вавилонска“ – избор од поезијата на Веле Смилевски

„Кула Вавилонска“ е насловот на избор од поезијата на Веле Смилевски, објавен по повод авторовиот јубилеј: 75 години живот и 50 години творештво. Издавач...