Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25997)

Изложбата „Југо лого“ во МКЦ

Aвтентичната изложба на графички симболи, која има дури 460 дела во мал формат, доаѓа и во Скопје. Во МКЦ е отворена изложбата проект на...

Саем на креативни индустрии во Битола

Денеска во Офицерскиот дом во Битола по вторпат ќе се одржи Саем на креативни индустрии, под покровителство на Министерството за култура, Општина Битола и...

Сѐ е наопаку

Слушам вести на радио во кои се вели: извршните тела на ДУИ едногласно го предложија Талат Џафери за технички премиер Албанец во стоте дена...

Арапските земји чекаат

Од 7 октомври, светот ја следи жестоката војна меѓу Израел и Хамас, која однесе повеќе од 15.000 животи за два месеца. Кој е коренот...

Нова развојна банка (НДБ)

Дали е можна заедничка воена структура во рамките на БРИКС? БРИКС стана најголемиот предизвик за Западот досега, дури поголем и од оној на СССР...

Далеку дека европратениците се имуни на поткуп!

Растечката кариера на европратеничката Каили, која беше и потпретседателка на Европскиот парламент, почна да опаѓа поради сериозните обвинувања за корупција кога белгиската полиција изврши...

Малолетниот Коста дел од мрежа на деца убијци?!

Од самиот почеток се сомневавме дека некој некаде освен што добил пристап до оружје и бил обучен да го користи оружјето, го пронашол тоа...

Бранко Азески го презеде раководењето со Асоцијацијата на балканските комори

На седницата на Генералното собрание на Асоцијацијата на балканските комори (АБК) што се одржа на 13 декември (среда) во Солун, Грција, беше потврден изборот...

„Пристап до мрежа“ – направи метеж

Според Регулаторната комисија за енергетика, оваа давачка, т.н. „пристап до мрежа“, има цел правично да се распоредат трошоците кај граѓаните бидејќи оттаму сметаат дека...

Хаг ги држи на штрек и водачите на ОНА во Македонија

Али Ахмети двапати има давано изјава како сведок пред Специјалниот суд. Во периодот за кој се судат обвинетите поранешни лидери на косовската ОВК, Ахмети...