Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25997)

Украинската контраофанзива пропадна или, пак, не ги постигна посакуваните резултати?

Бидејќи воената технологија и доктрина се на страната на бранителот, секоја смена на линијата на фронтот е скапо платена. Вака анализира британскиот парламентарец од...

Зајакнувањето на африканското и блискоисточното крило и улогата на С. Арабија...

Дали е можна заедничка воена структура во рамките на БРИКС? БРИКС стана најголемиот предизвик за Западот досега, дури поголем и од оној на СССР...

Турско-израелска разузнавачка војна во најава

Израелските разузнавачки служби го подготвуваат планот да ги лоцираат и да се пресметаат со лидерите на Хамас што се распрскани низ светот, кога ќе...

Спортски вести

СП 2023 ЗА РАКОМЕТАРКИ Франција и Норвешка одново се полуфиналисти Репрезентациите на Франција и на Норвешка се првите полуфиналисти на Светското првенство (СП) во ракомет за...

Седумнаесетта надеж за опстојување

Бројот седумнаесет асоцира на повеќе нешта: во Библијата бројот 17 е поврзан со потопот што почнал на 17-от ден во вториот хебрејски месец за...

Триумф на Романов, а Ѓукиќ и Радева се првите балкански прваци

Николовски е најуспешен Македонец, на 22-то место, a 13-ти на Балканот. На Б-турнирот победи Халиловиќ од БиХ. На Скопје опен 2023 настапија рекордни 297...

Кои се ризиците за македонската економија од зелената транзиција

На Македонија ѝ е неопходна енергија од домашно производство од базичните ресурси, и тоа во полн капацитет, но исто така ѝ треба еволутивна транзиција...

За името се работи

Ново охрабрување за преземање чекори во насока на иницијатива за враќање на името Македонија е неодамнешното усвојување на резолуцијата за итен прекин на огнот...

Трае и возбудливата трка за дополнителните места во ЛШ в година

Првите две места за ранг-листата на УЕФА ќе им донесат на две земји по уште едно место во ЛШ за сезоната 2024/2025 ФУДБАЛ - ЕВРОПСКИ...

Европска перспектива и препораки постојано има, нема кој да ги исполни

Односот на ЕУ кон Македонија е јасен, бара земјава да не губи време чекајќи кога и дали ќе се случат уставните измени, туку да...