Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25997)

Промоција на „Живот без сведоци“ на Наташа Сарџоска

Во издание на издавачкиот центар „Три“ излезе од печат новиот роман на познатата авторка и поетеса Наташа Сарџоска, насловен „Живот без сведоци“. Ова е...

Премиера на филмот за Конески, „Јанѕа“, во Прилеп

Во киното „Мис Стон“ во Прилеп, премиерно е прикажан првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески, „Јанѕа“, работен според мотиви од „Дневник по многу...

Комерцијализација на 6Г-технологијата околу 2030 година

Техно Кина работи на комерцијализирање на 6Г, нова генерација на безжична технологија по 5Г, околу 2030 година, изјави официјален претставник од кинескиот тим за промоција...

Намирница што го намалува ризикот од срцеви заболувања

Срцето е еден од најважните органи во човечкото тело. Физичката неактивност и лошите навики, како што се мрсната храна, алкохолот и цигарите, многу го...

Неверојатно космичко решение за енергетските проблеми на Земјата

Во едно необично истражување научниците Џан-Фенг Маи и Ран-Киу Јанг од кинескиот универзитет „Тијанџин“ предлагаат многу неконвенционален извор на енергија: исконски црни дупки. За...

Нова модна колекција со хуманитарен карактер

Новата колекција на модната дизајнерка Росица Мршиќ, насловена „Блум“, го продолжува нејзиниот моден израз на употреба авторски дизајнерски решенија и принтови во колекциите. Изработена...

Концертот „Мистика“ посветен на италијанскиот композитор Пјетро Маскањи

Вечерва, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Мистика“ - посветен на опусот на италијанскиот композитор Пјетро...

Собрани над 6.000 податоци за биолошката разновидност во Македонија

Екоасоцијацијата „Биди зелен“ за два месеца успеа да собере над 6.000 податоци за биолошката разновидност во Македонија, благодарение на околу 200 млади истражувачи од...

Редок настан што ги поврзува балканските и европските археолози

Конференција „Предисторија на Балканот“ Деветтата конференција на Центарот за истражување на предисторијата, со наслов „Предисторија на Балканот“, која се одржа вчера, речиси една декада традиционално...

Косење трева

Од 7 октомври, светот ја следи жестоката војна меѓу Израел и Хамас, која однесе повеќе од 15.000 животи за два месеца. Кој е коренот...