Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25923)

Се укинуваат преигрувањата на мечевите во ФА-купот?

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА Преигрување мечеви по нерешен резултат во прв натпревар во третото и во четвртото коло на англискиот фудбалски ФА-куп и полуфиналето на лига-купот...

Кој треба да го чисти отпадот на Месечината?

Со слетувањето на Индија на Месечината и другите неодамнешни обиди, постои ризик да се создадат поголеми количества вселенски отпад, предупредува Рејчел Дуроуз од „Вокс“ Се...

Уставот е наша работа, подалеку од него!

И Сарацин, и Рот, и Ескобар, и Фон дер Лејен, и уште редица други странски претставници упатуваат јасна порака дека Македонија мора да направи...

Ајде да дебатираме на темата европска интеграција…, но здраворазумски

Дали Македонија треба да ги поддржи напорите за реформа на процесот за проширување на Европската Унија? За жал, во Македонија темата европска интеграција се...

Дали витамин Д и магнезиум треба да се земаат истовремено?

Медицински совет Луѓето што имаат недостиг и од витамин Д и од магнезиум може да имаат корист од земањето на овие два додатока во исто...

Зелената комета Нишимура можете да ја видите само оваа недела

Сите оние што сакаат да набљудуваат небесни спектакли ќе имаат единствена можност оваа недела да ја набљудуваат кометата Нишимура, која поминува покрај Земјата еднаш...

Патувачкото кино на „Македокс“ во светиниколскиот реон

Првиот дел од годинашното Патувачко кино на здружението за промоција на документаристика „Македокс“ ги опфати градот Свети Николе и три села што се наоѓаат...

Сликата на Ван Гог е вратена по 3,5 години ...

Сликата од 1884 година, која беше украдена од музеј во Холандија во март 2020 година, беше пронајдена 3,5 години подоцна. Сликата на Ван Гог, „Парохиската...

Мистериозен златен предмет пронајден на дното на Пацификот

На длабокото морско дно на заливот Алјаска, американските научници открија мистериозен златен објект, а никој не знае што би можело да биде. На длабочина од...

„Домаќинство за почетници“ е македонски кандидат за „оскар“

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски е годинашниот македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм. Одлуката ја...