Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25778)

Патеките наречени „подобар живот“ имаат второ име – „смрт“

Еден од најголемите ризици што ги преземаат мигрантите во патувањето до посакуваната земја што за нив ветува подобар живот се патот и маршрутите по...

Платформа за следење криптолидери

Платформата е место каде што има статистика за „брокерите“ со криптовалути и секој корисник ќе може самостојно да одлучи дали и кого би сакал...

Македонските гејмери развија платформа за видеоигра за криптовалути

Луѓето сега можат да заработуваат вистински пари со играње игри базирани на криптовалути. Со користење незаменливи токени, гејмерите може да заработат средства во игрите...

Македонките поразени на почетокот

Во првото коло имаше неколку изненадувачки резултати, а според она што беше видено во воведното коло, на ова ЕП се очекуваат многу возбудливи партии...

Меколинијашите Германија и Франција, наспроти тврдолинијашите Полска и балтичките земји

Помеките ставови на западноевропските земји во врска со Русија сè повеќе ги фрустрираат нивните источноевропски сојузници, како што се Полска и балтичките земји, чија...

Ван дер Поел победи 62 години по триумфот на неговиот...

Оваа трка од Милано до Сан Ремо (294 км) е една од петте престижни еднодневни велосипедски трки ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ТРКА МИЛАНО - САН РЕМО Холандскиот велосипедист...

Да се продолжи континуитетот на освојување медали

Боите на Македонија ќе ги бранат 15 натпреварувачи, 10 во борби и пет во кати. И во двете конкуренции Македонија ќе има и екипен...

Повисока просечна температура и променет режим на врнежи

Досега експертите и институциите неколкупати посочија дека во Македонија е променет режимот на врнежи, а температурата е порасната за степен и половина. Игор Костовски,...

Одермат освои три глобуса и постави неверојатен рекорд

Одермат е прв во генерален пласман, велеслалом и во супервелеслалом, го собори рекордот на Маер со 2.042 поени и со Стенмарк, Хиршер и со...

Шахот ќе дебитира на Европските игри годинава во Полска

Ќе има две поединечни натпреварувања и едно во двојки. Секој тим ќе се состои од еден шахист со над 2.650 рејтинг-поени (во класичен шах)...